Sloupsko-šošůvské jeskyně

Kam na podzimní výlety v Moravském krasu

Rádi byste se někam vydali a máte strach, že na podzim už nebude nikde otevřené a nesetkáte se s optimálním počasím? Větru a dešti samozřejmě neporučíte, nicméně lokality optimální k návštěvě najít můžete. My vám dáme celkem tři zajímavé tipy na výlety, které můžete podniknout v Moravském krasu. Nebude se sice jednat o lokality, které jsou ihned u sebe, nicméně autem není problém přejet.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Za neandrtálci do Sloupsko-šošůvských jeskyní

Chcete se vydat za neandrtálci, kteří žili v této oblasti před nějakými 45 000 lety? Pak vyrazte za návštěvou Sloupsko-šošůvských jeskyní. V listopadu jsou kromě pondělka otevřené. Vyrazíte buď na dlouhý okruh (1760 m), nebo na krátký okruh (890 m). Délka prohlídek trvá zhruba 100 a 60 minut. Pokochat se budete moci mnoha krasovými jevy. Za zmínku stojí skvělé propasti, mezi něž patří Nagelova a Stupňovitá. Moc hezká je i Eliščina jeskyně s nádhernou krápníkovou výzdobou. Nevynechejte ani jeskyni kůlna s pravěkou expozicí. Ta se nachází u východu při konci prohlídky.

Rudické propadání

Rudické propadání

Poblíž obcí Rudice a Jedovnice se nachází známé Rudické propadání. Vyrazit sem můžete z obou obcí, blíže je to z Rudic, kde si můžete prohlédnout krásný větrný mlýn. Jedovnický potok se přímo v lese propadá hluboko do země, a to konkrétně 90 metrů. Přímo v jeskyni se nachází i Rudická propast. Podívat se můžete i na skalní útvar v sousedství nazvaný Kolíbky.

Rudické propadání

Slavný poutní areál v Křtinách

Nenechejte si ujít ani návštěvu městysu Křtiny. Nachází se tedy slavný poutní areál pocházející z 18. století. Jeho srdcem je barokní kostel Jména Panny Marie. Hned u něj se nachází kaple svaté Anny a bývalé proboštství. Unikátní stavba podle návrhu Jana Blažeje Santiniho-Aichela vás bezesporu zaujme.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *