Valencie: Město plné památek i moderní architektury

Valencie

Chtěli byste poznat ‚, rodiště‘‘ nejslavnějšího jídla ve Španělsku a zároveň nechcete kličkovat mezi davem turistů? Pak je Valencie tou správnou volbou.

Zkoumání města s místní dopravou

Na východě Španělska na pobřeží Costa del Azahar se dostanete letadlem za pár hodin.  Ve většině evropských velkoměst bývá příliš mnoho turistů, to o Valencii, ale neplatí. Neznamená to, že by Valencie měla o návštěvníky nouzi, nikoho však neobtěžují davy turistů. Celé město i jeho okolí nejlépe prozkoumáte, když využijete místní dopravu, která je skvěle řešená. Z letiště můžete jet rovnou metrem a pak už se přemisťujete autobusy, vlakem, taxíkem, na skútru nebo na kole.  Region Valencie sice tak trochu připomíná vyprahlou poušť, ale město je naopak zelenou perlou regionu. Mohou za to svým způsobem ničivé povodně v 50. letech minulého století a roli při této ničivé katastrofě sehrála i místní řeka Turia, která městem protéká. Po povodních se radní rozhodli řeku odklonit a postupně zde vznikl velký komplex zahrad a parků. Najdete tady botanické zahrady, zoologické zahrady, sportoviště a mnoho dalších lákadel.

Moderní architektura jako světový unikát

Říká se, že aby se město stalo slavné, musí se proslavit nějakou velkolepou akcí nebo postavit světový unikát. Valencie se proslavila svou moderní architekturou. Pozornost světa přitahuje komplex staveb Města umění a věd, do kterého patří třeba palác umění nebo vědecké muzeum. Jedná se o nejuznávanější vědecké muzeum na světe s heslem ,, Tady je zakázáno nedotýkat se ‘‘. Skvělé je také prostorové kino, připomínající ve dne lasturu vystupující z vody a večer lidské oko, díky odrazu na vodní ploše. Autorem těchto staveb až na jednu výjimku je slavný architekt a místní rodák Santiago Calatrava. Tou výjimkou je Oceánografický park, mimochodem největší ,,akvárko‘‘ v Evropě a postaveno bylo dle návrhu Felixe Candely.  Ve staré části města na vás zase dýchne dávná minulost se směsicí různých stavebních slohů a to od gotiky, přes baroko až po klasicismus. Památek je tady spousta, ale určitě si nenechte ujít katedrálu Panny Marie, známou také pod názvem la Seu. Postavena byla ve 13. století, ale díky úpravám na ní můžete vidět několik stavebních slohů dohromady.  Uvnitř katedrály byste pak měli spatřit Svatý grál, ze kterého prý Ježíš Kristus pil během poslední večeře.

Slunce téměř po celý rok

Město se chlubí příjemným a hlavně stabilním podnebím, slunce tady totiž svítí většinu dnů v roce.  Na podzim už tu sice nejsou žádné tropické teploty, ale moře zůstává stále příjemně teplé.  Navíc pro objevování a navštěvování památek je podzim nebo jaro ideálním ročním obdobím. Pokud byste přece jen chtěli vyrazit na pláž a projít se po valencíjském písku, tak kousek od centra města se nachází pláž Malvarossa. Ještě klidnější pláží je na jihu města, kam se dopravíte v klidu autobusem je pláž El Saler. Kromě klidných pláží, úžasných památek moderních staveb je region Valencie vyhlášený pěstováním a to zejména pomerančů a mandarinek. Jedná se o největšího španělského producenta. Valencie se však proslavila ještě něčím a to Paellou, jinak řečeno rizotem s mořským plody. Traduje se, že tento pokrm vznikl právě tady. O Valenčanech je známo, že se rádi stravují po restauracích a hospodách, takže najít tady tu vhodnou není žádný problém. Určitě tedy vyzkoušejte kromě Paelly i další místní speciality.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.