Kam na Slovácku? Láká starobylý hrad Buchlov, barokní zámek Buchlovice i lázně Smraďavka

Když pojedete od Starého Města u Uherského Hradiště směrem na Brno, určitě si všimnete zajímavého výhledu na hrad Buchlov. Bylo by škoda se zde nezastavit a neprohlédnout si chřibskou dominantu, která tu stojí již od 12. století. Co dalšího na Slovácku uvidíte?

Na hrad Buchlov za egyptskou mumií

Výlet na hrad Buchlov se bude líbit zejména těm, kteří mají rádi zachovalé historické pamětihodnosti. Starodávného si zde totiž užijí více než dost. Sám hrad je unikátní svou výstavbou, jejíž jednotlivé prvky při přerodu strohého gotického hradu v pohodlné renesanční sídlo zůstaly zachovány. Několik prohlídkových okruhů nabízí pohled na bohatý hradní inventář, čítající také exponáty z cest do exotického zahraničí, které podnikli majitelé hradu z rodu Berchtoldů. K vidění je tu i egyptská mumie a další přírodovědné a egyptské kuriozity. Seznámíte také s tím, jak se na hradě vařilo v černé kuchyni nebo jaká je historie hradní lípy na nádvoří. Vzhledem k velkému počtu schodů (až 344) jsou prohlídky vhodné spíše pro fyzicky zdatné návštěvníky.

Okolo hradu vede v délce necelých tří kilometrů naučná stezka, která seznamuje návštěvníky se zdejší lesnickou činností a historií. Součástí stezky jsou také dřevěné sochy zvířat.

Zámek Buchlovice. Foto: Pixabay

Zámek Buchlovice byl vybudován jako dárek manželce

Hrabě Jan Dětřich Petřvaldský nechal zámek Buchlovice postavit na počest své manželky Anežky Eleonory z italského rodu Collona, jíž ho věnoval jako dárek. Aby se v něm cítila jako doma, nese jeho architektura prvky italské barokní vily. Návštěvníci budou okouzleni nejen skvostnými interiéry, ale také přilehlým zámeckým parkem, který je pastvou pro oči. Jeho vzácnost tkví zejména v dochování prvků italské barokní zahrady.

Sirnaté lázně na Smraďavce

Součástí obce Buchlovice je malá osada a lázně Smraďavka, nazývaná také jako Leopoldov podle zakladatele lázní hraběte Leopolda Berchtolda. Již od 16. století se zde k léčivým účelům využívá sirnatý pramen, který dal místu jméno. V 17. století zde byl vybudovaný Lovecký zámeček, lázně vznikly v roce 1805. K jejich znovuobnovení došlo v roce 2012 a od té doby poskytují místo pro odpočinek a nabrání fyzických i dušeních sil.

Zdroj info: wikipedie.cz

Hrad Buchlov. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.