Kam na výlet? Třeba do leteckého muzea ve Zruči u Plzně nebo v Kunovicích u Uherského Hradiště

Pokud máte doma samé kluky, tak těm se možná zavděčíte výletem za technickými památkami. Můžete se vypravit do Prahy, kde o ně není nouze v Technickém muzeu. Zajímavé exponáty ale mají také ve Zruči u Plzně nebo v Kunovicích na Uherskohradišťsku, kde jsou k vidění opravdová letadla a vojenská technika, kterou děti znají většinou jen z počítačových her. Nyní ji tedy mohou spatřit na vlastní oči.

Air Park Zruč u Plzně

Jen asi deset kilometrů od Plzně leží obec Zruč-Senec, kam se můžete vypravit na prohlídku letecké a vojenské techniky do Air Parku, který provozuje Miloš Tarantík. Svou soukromou sbírku rozšiřuje už od roku 1990. Najdete tu přes 50 letadel a mezi nimi i stíhačky F-104, CF-104D, Mirage III R a SMB-2 nebo MiG 21. Velkým lákadlem je vládní letoun TU-154M. Nechybějí ani vrtulníky, tanky, obrněné transportéry, ba ani děla.

V letním období je Air Park otevřen denně od 10 do 18 hodin. Základní vstupné vás vyjde na 200 Kč pro dospělého a 100 Kč pro dítě do 15 let. Pokud se budete chtít podívat do letadla TU-154M s komentovanou prohlídkou, tak zaplatíte dalších 200 Kč pro dospělého a stejnou cenu pro děti.

Air Park Zruč-Senec. Foto: Wikimedia Commons.org, autor: Richenza,  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Air_Park_Zru%C4%8D_-_Senec_(6).jpg

Letecké muzeum v Kunovicích

Město Kunovice na Uherskohradišťsku je s letectvím neodmyslitelně spojeno už od 30. let minulého století, kdy zde vznikl letecký závod jako pobočka továrny Avia. A letadla se tu vyrábějí dodnes, a to pod hlavičkou společnosti Aircraft Industries. Návštěvníci si v Leteckém muzeum mohou prohlédnout aerotaxi, sportovní, dopravní i vojenské letoun. Najdete tu vrtulník, bezpilotní letoun, řez motorem, radar i výzbroj z období Československé lidové armády. Velkým lákadlem je bývalé vládní letadlo TU-154M, tzv. Naganský expres, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana vítěznou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy.

V muzeu je otevřeno od dubna do října, a to od 9 do 17 hodin. Za plné vstupné dáte 100 Kč, zlevněné stojí 80 Kč. Je tu ale možno využít slev na rodinné vstupné, kdy za 2 dospělé a 2 děti do 15 let zaplatíte 280 Kč. Dokonce si s sebou můžete na prohlídku vzít i svého domácího psího kamaráda, pokud bude na vodítku, případně mít náhubek. Je samozřejmostí, že si majitel po svém psu uklidí, sáčky jsou k dispozici na pokladně muzea.

Zdroj: www.airpark.wz.cz, www.muzeum-kunovice.cz

Letecké muzeum Kunovice. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org, autor: Moderátor https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Avia_14_Museum_Kunovice_CZ_100_0397.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.