Kam s dětmi na Halloween? Co třeba do zoologické zahrady v Ústí nad Labem

Konec měsíce října se ponese ve znamení oslav svátku Halloween. Ten se poměrně dobře ujal v našich končinách, minimálně v rodinách s menšími dětmi, které se těší na dlabání dýní a čarodějnice. Svátek je to původně keltský, zkomercionalizovaný po roce 1950 v USA. V českých zemích oproti anglosaským se nevžilo koledování po domech, zato spousta rodin si zdobí své domácnosti ozdobami typickými pro Halloween, anebo s dětmi vyrážejí na halloweenské akce. Jedna taková se koná i v zoologické zahradě v Ústí nad Labem.

Střekov, Věrtuše a kostel se šikmou věží

Historie města Ústí nad Labem sice sahá až do středověku, ale starých pamětihodností v něm příliš nenajdete. Mohou za to americké nálety na konci druhé světové války a demolice v období budování světlých zítřků za socialismu. Proto se z ústeckých památek zachovaly jen zbytky historického jádra. Najdete tu novogoticky přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží poničenou během bombardování města, hradní zříceninu Střekov a secesní zámeček Větruše, jenž tvoří jednu z městských dominant. V něm je rozhledna, restaurace a hotel a o kousek dál byla vybudována lanová dráha Větruše, jež vede z centra města.

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

Vděčným cílem výletů s dětmi je návštěva zvířat v zoologických zahradách. Jedna stojí i v Ústí nad Labem. Založena byla už v roce 1908 ústeckým obchodníkem a mecenášem Heinrichem Lumpem jako původně soukromá přírodní ptačí rezervace s názvem Lumpepark. Po druhé světové válce se z ní postupně stala zoologická zahrada. Ta si na své konto během své existence zapsala řadu chovatelských úspěchů. Naposledy to bylo vylíhnutí kriticky ohroženého druhu papouška ara kaninda, který ZOO chová od roku 2012. Letos se tedy podařilo historicky první odchov mláděte tohoto druhu v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad.

Zámeček Větruše. Foto: Pixabay

Do ZOO za lemury a Halloweenem

V sobotu 29. října 2022 se bude v zoologické zahradě v Ústí nad Labem konat akce Duchové pralesa aneb Strašidelná ZOO s lemury. Vše vypukne v 11:00 hodin dlabáním dýní, strašidelným malováním na obličej a různými hrami pro malé i velké návštěvníky ZOO. V čase od 17:00 do 18:30 hodin se bude konat lampionový průvod strašidelnou ZOO s lemury a od 18:00 do 19:00 hodin se návštěvníci mohou těšit na komentovanou prohlídku rozsvícené ZOO pro větší děti a dospělé.

Zdroj: https://www.zoousti.cz/kalendar-akci/page/duchove-pralesy-aneb-strasidelna-zoo-s-lemury; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Ast%C3%AD_nad_Labem#Pam%C4%9Btihodnosti

Halloween. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.