Významní ukrajinští umělci vystavují svá díla v Praze – výtěžek půjde na dobrou věc

Ukrajinští umělci : Desítky uměleckých děl nejvýznamnějších současných umělců se české veřejnosti představí v pražském Bořislavka Centru. Expozice, kterou tu najdete, nese název „Nezlomní“ a je součástí uměleckého projektu My a svět.

Ale nepůjde jen o „pouhé podívání.“ Všechna vystavená díla mohou zájemci zakoupit, přičemž peníze půjdou na nákup protéz pro ukrajinské matky.

Jen omezený čas na návštěvu

Seznamte se s uznávanými i nastupujícími ukrajinskými umělci, díky volně přístupné výstavě. Expozice se po ukončení v Praze bude stěhovat na opravdu vzdálené místo, konkrétně do amerického Chicaga. „Válka trvá přes půl roku. Přinesla nezměrné utrpení. Odstranit její dlouhodobé následky bude trvat desetiletí. Nyní je třeba pomáhat nejzranitelnějším – ženám, matkám, které v důsledku bombardování přišly o končetiny a nutně potřebují pro zvýšení kvality života protézy, a také dětem bez příbuzných či domova,“ popisuje ředitel nadace KKFF Luboš Veselý.

Foto: Pixabay

Válka, ale nejenom ona

Umělci používají v této výstavě své umění jako zbraň v boji za zkvalitnění života lidí zasažených válkou. Mnoho vystavovaných obrazů a soch je pak přímo inspirováno válkou a jejími drastickými následky. Neznamená to však, že by celá výstava působila depresivně.

„Náš národ prodělává obrovské trauma… Desítky žen s malými dětmi přišly při bombardování o ruce či nohy. Duchovní a fyzická rehabilitace ukrajinských matek je dnes nesmírně důležitá,“ zdůrazňuje ukrajinský podnikatel a mecenáš umění Zinoviy Kozytskyi.

Součástí expozice jsou konkrétní příběhy žen a dětí, ale také komentáře a zamyšlení umělců o válce. „Bomby byly tak blízko. Ptala jsem se sama sebe. Kdy tohle skončí? Potom obrovská rána. Otevřela jsem oči. Všude kolem bzučení. Našel mě vnuk. Zavolal sousedy. Zachránil mi život! Pamatuji si jeho křik: ‚Babi, neumírej!‘“ Takto popsala 62letá paní Iryna Yasman z Luhanské oblasti raketový útok. Přišla při něm o nohu. O vnuka se nyní musí starat sama – její manžel i syn totiž zemřeli. Výstava „Nezlomní“ potrvá do 5. listopadu.

Zdroj: Charitativní nadace Kozytskyi (bfk.org.ua), Významní ukrajinští umělci budou vystavovat v Praze. Výtěžek půjde na protézy pro ukrajinské matky | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.