Kam za jarními orchidejemi v české přírodě? Třeba do Přírodního parku Džbán na Rakovnicku

Přírodní park Džbán na Rakovnicku nepaří k příliš známý lokalitám, ale je to rozhodně škoda. Hostí totiž řadu zajímavých živočišných a rostlinných druhů, takže by si milovníci přírody jeho návštěvu rozhodně neměli nechat ujít.

Přírodní park Džbán se nachází v okrese Rakovník v údolí potoka Loděnice, v blízkosti města Rakovník. Přírodní park Džbán je významnou lokalitou pro ochranu rostlin a živočichů, které zde žijí.

Na co se můžete těšit

V přírodním parku Džbán můžete pozorovat přirozené lesy, mokřady a rašeliniště, což jsou významné biotopy pro mnoho druhů živočichů a rostlin. V parku žije mnoho chráněných druhů zvířat, jako jsou například rys ostrovid, vydra říční, čolek velký nebo zmije obecná.

Džbán je také významnou lokalitou pro ptáky, zde se vyskytuje například orlovec říční, kulíšek nebo lejsek malý. Na mnoha místech v parku jsou umístěny pozorovatelny, kde můžete pozorovat zvířata a ptáky v jejich přirozeném prostředí.

Foto: Pixabay

Nechybí ani kulturní památky

V přírodním parku Džbán jsou také zajímavé geologické útvary, jako jsou třeba skalní útvary a vápencové stěny. V parku se také nacházejí památky lidové architektury, například staré roubené chalupy a zemědělské usedlosti.

Celkově je přírodní park Džbán na Rakovnicku krásným a zajímavým místem, které stojí za návštěvu pro milovníky přírody a turisty.

Na jaké orchideje se těšit?

A nechybí ani několik druhů orchidejí, například vstavač nachový či střevíčník pantoflíček. Nechybí ale ani další druhy zajímavých rostlin, například okrotice bílá, vemeník dvoulistý, kamejka modronachová, sasanka lesní, lilie zlatohlavá, medovník meduňkolistý, bledule jarní, rosnatka okrouhlolistá či lněnka bezlistenná (poloparazitická rostlina), která zde roste na jediné lokalitě v ČR.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD_park_D%C5%BEb%C3%A1n, https://www.turistika.cz/mista/prirodni-park-dzban/detail

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.