Seznamte se s vodopádem, který stále hoří

Eternal Flame Falls

Představme si to takto – na území amerického státu New York se nachází město Buffalo a v něm park – Park Chestnut Edge. Součástí tohoto parku právě vodopád, který sám o sobě je dosti kuriózní, ale ne zajímavý. Podivné to začne být ve chvíli, kdy za padající vodou spatříte záblesk světla, žhnoucího plamene.

No, takových míst je na světě víc. Plameny vystřelují ze země, protože v podloží jsou plyny, které způsobují tento podivný jev a vytvářejí menší a větší plameny. Ale aby k tomu mohlo dojít, je při expanzi plynů zapotřebí odpovídající teplo. A to je právě ta věc – u vodopádů Eternal Flame Falls podle všeho žádné takové teplo není, horniny zde nedosahují potřebných teplot.

Vznikla další hádanka a řešení?

Břidlicové zázemí není dostatečně horké na to, aby se zde vytvořily normální plyny, takže podle všeho musí ke vzplanutí dojít odlišným způsobem, než je běžné na srovnatelných místech. Na dotaz – jak k tomuto úkazu dochází zatím nikdo odpovědět nedokáže. A to prý zde oheň hoří už tisíce let, od dob, kdy tuto zem mohli v poklidu obývat indiáni, než byli krutě povražděni.

Eternal Flame Falls 2
Foto: Flickr, Kim Carpenter, https://www.flickr.com/photos/kim_carpenter_nj/14840779739/in/photostream/

Div, který je navenek stejný jako ten v Buffalu, disponuje logickým objasněním a je k vidění v Turecku, v Indii, na Tchaj-wanu, a dokonce v Sársku v Německu, mimo jiných míst roztroušených po celé planetě.

Vodopády Eternal Flame Falls

I přesto, že nikdo pořádně nedokáže osvětlit tento jev, díky kterému vzniká spousta teorií, se sem sjíždí spousta lidí. Zvědavců, kteří se chtějí sami přesvědčit, že tento jev existuje. Pojďte se také podívat na věčný plamen mezi vodami – kde se oheň a voda setkávají, než nejen tento plamen zhasne. Pak bude pozdě…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujme.cz

Náhledové foto: Flickr, Kim Carpenter, https://www.flickr.com/photos/kim_carpenter_nj/15024457281