reka-akamena-taganay

Kamenná řeka v Taganay láká turisty jedinečnou iluzí. Nic podobného na světě nenajdete

Rusko je zemí neomezených možností. Tak proč by tu nemohla být i řeka, která neproudí a dokonce je skrz naskrz kamenná? Ano, je tu. 100 % přírodní a s mnoha záhadami, které zahalují její vznik.

A rozhodně nejde o žádného prcka – v nejširším místě byste totiž museli překonat přes 250 metrů kamenitého povrchu. Zamířit za ní musíte do Národního parku Taganay v jižním pohoří Ural (na území Čeljabinské oblasti).

6 kilometrů kamenného toku vypadá neuvěřitelně

Leží pouhých 12 km od vstupu do parku Taganay a není tedy divu, že ji sem každoročně jezdí obdivovat řada cestovatelů. Stačí zamířit na spodní cestu, starou silnicí Kilaimskaya vedoucí ze Zlatoustu. A opravdu je na co se těšit. I když první část tvoří spíše menší kamenné potůčky, které sovu šířkou nepřesahují 20 metrů, velmi brzy se začnou slévat do sebe.

Foto: Pixabay

Velmi rychle tak vznikne mohutný tok, dosahující úctyhodné šířky i délky. Pokud si však myslíte, že se jedná o malé kamínky, mýlíte se. Před vámi leží tří až čtyřtunové balvany, leckdy zanořené i více než tři metry do země. A najít brod se vám nejspíš nepodaří.

Výjimečná barva i záhadný vznik

Ale nečekejte jednolitou šedivou plochu. Naopak. V kameni je totiž přítomen aventurin, což je zvláštní odrůda křemene. Místy jsou tedy kameny zabarveny výrazně dohněda či dozelena. I to dává této kamenné řece iluzi živosti.

A kde se tedy vlastně vzala? Nejpopulárnější teorie mluví o tání ledovců, ke kterému došlo před více než 10 000 lety. Právě tehdy s sebou měla voda strhnout toto úctyhodné množství materiálu. Jak však kamenná řeka v Taganay doopravdy vznikla se doposud neprokázalo.

Zdroj: https://siviaggia.it/posti-incredibili/russia-fiume-pietra-foresta/270773/, https://www.alamy.it/foto-immagine-in-inverno-la-taiga-rocce-di-neve-sud-monti-urali-parco-nazionale-di-taganay-la-russia-43652187.html

Náhledové foto: Pilot art / Creative Commons / CC-BY-SA

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *