Karlovarský kraj nabídne turistům novou památku

Karlovy Vary

Jde o Rudenské luční prameniště, které najdete na severním okraji venkovské zástavby a to v katastrálním území Rudné. Zamířit za ním musíte do Vysoké Pece u Nejdku. A čemu vděčí za tuto pozornost?

Jakmile dojde k vyhlášení přírodní památky, budou mít místní mechová slatiniště, přechodová rašeliniště a rozmanité luční biotopy mnohem větší ochranu. A opravdu si to zaslouží. Vyskytuje se tu totiž celá řada chráněných rostlin a živočichů.

Za chráněnou orchidejí

A co tu můžete obdivovat? Určitě známé české orchideje – vstavač nachový a prstnatec májový, ale nechybí třeba ani léčivá prha arnika. Není divu, že samotné Rudenské luční prameniště je dílčí částí Evropsky významné lokality. Abychom byli přesní, představuje asi její dvacetinu.

Měli byte vědět: prstnatec májový je naše nejhojnější orchidej, přesto však patří mezi přísně chráněné. Vhodných lokalit pro jeho ničím neomezený růst totiž na našem území ubývá.

Karlovy Vary

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Omezení vás nečekají

Dobrou zprávou že, že pro Rudenské luční prameniště nebude nutné zřizovat další ochranné pásmo. Samo o sobě je totiž chráněno již zmíněnou evropsky významnou lokalitou a udržitelné hospodaření na zemědělské půdě a další nezbytné kroky, jež se k přírodním památkám obvykle váží, jsou tak zde už dávno realizovány. Pokud tedy chcete zamířit do přírody, nic vám v tom nebrání.

Samotné území pak bude vyznačeno pruhy na hraničních stromech a hraničními sloupky. Mimochodem nejde o jedinou přírodní památku, která v poslední době v Karlovarském kraji přibyla. Mohli bychom vzpomenout například Louky u Dlouhé Lomnice. I tady najdete množství zajímavých rostlin. A určitě se podívejte i na to, co okolo vás létá. Dost možná to totiž bude chráněný motýl hnědásek chrastavcový, jež patří ke kriticky ohroženým druhům nejenom v rámci ČR, ale po celé Evropě.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.