Thajsko bez lidí – želvám se tu daří i navzdory záchranným programům

Thajsko

O kontroverzních záchranných stanicích pro mořské želvy v Asii jsme tu už psali. Ne všechny jsou bohužel takové, jak se nám na první pohled může zdát. Želvám spíše škodí a to jen proto, aby z turistů vylákaly více peněz.

Jak je to možné? Stačí se podívat na typické chování malé mořské želvy. Jakmile se vylíhne, má jen pár dní na to, aby se podle svých instinktů dostala k vodě. Rozezná ji podle intenzity světla (proto někdy malé želvičky zamíří místo oceánu do přesvětleného centra města). Pokud se však vylíhne v umělé líhni, okamžitě je přenesena do malého bazénku s vodou. A kde je tedy chyba?

Dospělé želvy už domů netrefí

Během těch několika dní toho totiž probíhá mnohem víc. Jakmile se želvička dostane do vody, zapamatuje si její teplotu, chuť apod., aby se sem později mohla snadno vrátit a rozmnožit se. Bohužel, turisté pohled na malé želvičky milují a některé „záchranné stanice“ se tak snaží pozdržet je v bazéncích co nejdéle. Nevratně tak překročí dobu, kdy se želvička ještě může naučit, jak vlastně takový oceán pozná a jak se sem zase vrátí.

Thajsko

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V malém bazénku se navíc často tísní stovky želviček, které se mnohdy zraní, do ran se jim dostává infekce… Asi nemusíme připomínat, že takto znevýhodněná mláďata mají šanci na přežití ve volném oceánu mnohem menší.

Nejsou turisté, nejsou záchranné stanice

Samozřejmě to všude takhle neprobíhá. Existují i stanice vedené odborníky, kteří sice odnášejí želví vajíčka z ohrožených pláží, ale mladé želvičky zase co nejdříve vrací zpět. A pokud do svého zázemí vůbec pustí turisty, pak rozhodně nejde o masovou záležitost. A tyto stanice samozřejmě fungují dál.

To se naštěstí o většině těch, zmíněných v úvodu článku, říci nedá. Konkrétně v Thajsku tak proto na vylidněných plážích odborníci našli nejvíce hnízd ohrožené kožatky velké za 20 let. Napomáhá tomu všudypřítomný klid i fakt, že nejrůznější překupníci a majitelé rádoby záchranných stanic teď do terénu nevyrážejí. Vývoj vajec kožatky trvá asi 60 dní, takže vzhledem k situaci je ještě nějakou dobu šance na jejich ničím nerušený vývoj. Alespoň nějaká pozitiva tedy koronavirus přináší, i když nejsou zrovna určena pro lidi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.