karni-mata

Karní Matá – chrám, kde uctívají krysy

My tyhle nepříjemné tvory ze svých příbytků vyháníme, hinduisté v indickém chrámu Karní Matá to však vidí jinak. Uctívají je a neváhali jim postavit chrám, kde se jim může poklonit úplně každý. Karní Matá tak neznalého turistu může nemile překvapit.

Pod nohama mu totiž budou pobíhat tihle neposední hlodavci po stovkách, ne-li po tisících. Aby ne, když zde každý den najdou dostatek potravy v podobě misek s mlékem a dalších laskomin. Místní s nimi neváhají i spát, meditovat a rozmlouvat…

Za krysami do Radžastánu

Karní Matá hostí své podivné návštěvníky ve městě Dešnok v indickém státě Radžastán. Je postaven v honosném stylu z drahého mramoru, kamene a dřeva. Návštěvníky uvítá velká vstupní brána s barevnou mozaikou na nádvoří. Až doposud vypadá vše celkem normálně, jakmile však překročíte práh, vstoupíte do jiného světa.

Karní matá

Ve jménu krysí reinkarnace

Za všechno může stejnojmenná léčitelka a vypravěčka z klanu Charinů. Podle místní pověsti byla zároveň vtělením bohyně Durgy a na bohu Jamovi si dokázala vyprosit, aby se všichni členové její rodiny vrátili na zem jako krysy, dokud se na zemi nepodívají opět v lidské podobě. Po její smrti, resp. reinkarnaci do těla krysy, tak začal ve městě vzkvétat velkolepý krysí kult.

Všichni návštěvníci mohou být jeho přímou součástí prostřednictvím pokrmů, servírovaných v chrámu. Tuto zkušenost bychom vám ale nedoporučovali. Do kuchyně mají totiž tito hlodavci vstup naprosto volný. Ochutnávají… a kálí do všeho, co se včas neukryje pod pokličkou.

Vyproste si štěstí od Karní Matá

Na své procházce mezi krysami se můžete pokusit pohlédnout do očí bílému krysímu albínovi. Je jich tu hned několik, a tento okamžik vám prý přinese štěstí během vašeho dalšího putování. Rozhodně se tedy vyplatí mezi těmito neobvyklými posvátnými zvířaty chvilku pobýt…

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *