Káva s kardamomem: Když na vás útočí virózy nebo jarní únava, zkuste kávu s kardamomem. Zabírá okamžitě

Káva s kardamomem je typická především pro arabské země a právě odtud začala jako raritka pronikat i do našich kaváren. Málokdo však ví, že kromě své exotické chuti nabídne i skvělé účinky pro zdraví. Poradí si totiž s únavou a zažene první příznaky nepříjemných jarních viróz.

Káva s kardamomem

Tato káva se připravuje tradičně v džezvě, můžete si ji však připravit i z kávy instantní. Pro přípravu kávy v džezvě potřebujete na 100 g jemně mleté kávy 4 tobolky kardamomu. Semínka vyjměte a umelte spolu s kávou, kterou pak uzavřete do vzduchotěsné sklenice nebo dózy a co nejdříve spotřebuje.

Stejně lze přidat semínka ke kávě v kávovaru. Připravujete-li si rozpustnou kávu, dejte podrcená nebo umletá semínka do šálku současně s kávou (2-3 zrnka) a zalijte horkou vodou. Kávu si můžete udělat také tak, že podrcená semínka (3 na jeden šálek) povaříte ve vodě asi 15 minut a touto ochucenou vodou pak zalijete kávu v hrnečku.

Sušenky s kardamomem

A aby toho nebylo málo, můžete si ke kávě upéct i sušenky s tímto kořením.

Ingredience:

  • 120 g celozrnné mouky (libovolné)
  • 110 g polohrubé mouky
  • 20 g ovesných vloček (rozmixovaných)
  • 120 g cukru moučka nebo třtinového jemně namletého
  • 125 g másla
  • 2 lžíce mléka
  • 1 velké vejce
  • 1 rovná lžička mletého kardamomu

Foto: Pixabay

Postup:

Změklé máslo prsty zpracujte s moukami, cukrem a kořením na drobenku, pak přidejte vejce a mléko a rychle vypracujte poněkud lepivé těsto (lépe je pracovat v míse). Těsto dejte vychladit do lednice alespoň na 30 minut. Na plech vyložený pečicím papírem klaďte kuličky těsta a lehce je přimáčknete vidličkou, prstem nebo razítkem na sušenky. Pečte v troubě vyhřáté na 175 °C asi 12minut dozlatova. Vychladlé uchovávejte ve vzduchotěsné dóze. Lepší jsou několik dní rozleželé.

 

Zdroje: https://www.karelhadek.eu/uvod-2/herbar/kardamom-obecnu, https://www.denik.cz/dum-a-byt/maly-zazrak-jmenem-kardamom-jak-s-nim-kouzlit-v-kuchyni-20170413.html, https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/kardamom-jaky-je-rozdil-mezi-zelenym-cernym-bilym-jak-ho-pouzit, https://www.tajemstvichuti.cz/recepty-2/kardamom/, https://www.koreni.cz/recepty/kardamomova-kava, http://www.pradobroty.cz/2014/03/maslove-susenky-s-kardamomem.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.