Kawah Iljen wiki

Kawah Iljen láká návštěvníky na kouzlo modrých plamenů

Milujete sopky, aktivní vulkány a vůbec geologické dobrodružství všeho druhu? Pak si na Jávě rozhodně přijdete na své. Ne vždy však může za magické efekty šlehajících plamenů a vyvržených kamenů příroda. Někdy je ve hře jen a jen lidská vynalézavost.

Když se řekne indonéská sopka, nejspíš se vám jako první vybaví velikán Bromo. I když je cesta k němu poměrně namáhavá, finální pohled do kráteru rozhodně stojí za to. Ovšem pokud vás namáhavé výšlapy děsí, zamiřte k jinému fascinujícími divadlu.

Kawah Iljen

Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org

Kawah Iljen nabídne fascinující jezero i nevšední noční zážitek

Přezdívá se jí také „žluté peklo“, což bezpochyby odkazuje jak na probíhající těžbu síry, tak i na neúnosné podmínky, které uvnitř sopky panují. Bez plynové masky se tu totiž neobejdete.

Ale to už předbíháme. Jako první vás totiž upoutají tyrkysově modré vody sopečného jezera. Tedy vody… Spíš směs opravdu nebezpečných žíravých kyselin. Několik turistů už tu za svou touhou po nejkrásnější fotografii zaplatilo životem. Stačí se jen chvíli nedívat na to, kam šlapete a uklouznout po horkých kamenech…

Kawah Iljen

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Až se nabažíte pohledu do jezera, čeká vás ještě samotný výšlap nahoru. Už jsme ovšem mluvili o zdejší těžbě síry a určitě nepřekvapí, že se k ní používají velké vozíčky. A právě do těch si můžete nastoupit, uplatit místní nějako tou stovkou a nechat se jednoduše vyvézt až ke vstupu do kráteru. To, když si chcete ušetřit náročný výšlap.

Za modrými plameny musíte v noci

Těžba síry však dala sopce Kawah Iljen ještě jedno nevšední lákadlo. Okolo potrubí, jímž se odčerpávají nebezpečné plyny, se totiž pravidelně vytvářejí lákavě vypadají modré plameny. Zamířit sem za nimi musíte samozřejmě brzy ráno nebo večer. Do kráteru už musíte sestoupit po svých a neobejdete se bez plynové masky, kterou vám ochotně zapůjčí na místě. Ten pohled však rozhodně stojí za to.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *