NRT, EWT a další důležité zkratky pro milovníky levného cestování vlakem

Už víte, že svou letošní dovolenou absolvujete „jen“ v rámci Evropy? Pak by vás možná mohlo zajímat, jak se do své vysněné destinace dopravíte prostřednictvím výhodného vlakového spojení. Výhody vlaků totiž dokáží strčit do kapsy jak autobusy, tak i letadla. Je třeba jen vědět, jak na levný nákup jízdenek.

Současná krize významu železniční dopravy více než přeje. Musíte se však umět v mnohdy komplikovaném systému orientovat. Říkají vám něco pojmy jako InterRail, NRT, EWT či SparPreis? Pokud ne, směle čtěte dále.

NRT není tak výhodné, jak se na první pohled zdá

Jde o jeden ze základních výrazů, na nějž při nákupu mezinárodních tarifů narazíte. Ve zkratce řečeno: umožní vám zakoupit si jízdenku mezi libovolným stanicemi v rámci Evropy. Perfektní? Jen, pokud vám nevadí vysoká cena. Na mnohých trasách totiž za vlakovou jízdenku v rámci NRT utratíte stejně jako za letenku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A co s tím? Využívejte NRT jen při příjezdu mezi hranicemi a na jakékoliv delší úseky vždy nakupujte jízdenky přímo od konkrétního přepravce

Náš tip: Pokud vlastníte kartu ČD, můžete při nákupu u tarifu NRT získat příslušnou slevu 15 %.

EWT aneb když chcete do východní Evropy

Jde vlastně o dodatečnou slevu v rámci NRT. Jen si musíte pohlídat platné podmínky. Musí jít např. o nákup z ČR, jízda musí vést konkrétním hraničním bodem apod. Narazit můžete i na nejrůznější akční jízdenky apod. Sem patří i tzv. včasné jízdenky od Českých drah apod. Klíčovým bodem úspěchu je nákup jízdenek s dostatečným předstihem (mnohdy i měsíce dopředu). Můžete si tak cenu jízdného zlevnit třeba i o tři čtvrtiny oproti nákupu na poslední chvíli.

Náš tip: Včasné jízdenky se u různých společností jmenují různě. Může jít například o SparPreis, SparDay, MÁV apod.

InterRail aneb s jednou jízdenkou po celé Evropě

Platí ve 33 státech Evropy (výjimku tvoří např. Ukrajina) a dle varianty platí 5 dní až 3 měsíce. Musíte jen počítat s nutností nákupu některých příplatků nebo rezervace míst, pokud budete chtít jet některými konkrétními spoji (např. vnitrostátní vlak ICE v Německu apod.).

Nemusíte se tak zdržovat nákupem jízdenek v různých státech a pokud plánujete cestovat opravdu hodně, pak s InterRail i příjemně ušetříte. A to zejména, pokud cestujete v „dražších zemích“ (cesty na východ nebývají s InterRail tak výhodné). Máte však svobodu pro změnu svých cestovatelských plánů, kdykoli si jen zamanete.

Cena vypadá na první pohled poměrně vysoká, na 4 dny v měsíci zaplatí například student 185 Euro, ale pokud si ji rozpočítáte na jednotlivé dny a porovnáte s běžnými tarify, nebude o výhodnosti pochyb. Mimochodem – nemusí jít o 4 na sebe navazující dny. Na jízdence najdete jednotlivá okénka, která si jednoduše značíte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.