Napoleon

Spor o Napoleonskou expozici ve Slavkově u Brna skončil

Dlouhých 7 let trval spor o Napoleonskou expozici ve Slavkově u Brna. Zvítězili v něm autoři a na poli poražených se ocitlo město Slavkov u Brna. Ve finále samozřejmě vítěz byl, nicméně situace se mohla odvíjet úplně jinak. Pojďme se tedy podívat na finální výsledky samotného sporu a na mnohé další aspekty, které s ním jakkoli souvisejí.

Soud vyhověl žalobcům ve všech bodech

Sedmiletý táhlý spor o autorská práva skončil ve čtvrtek 2. července 2020. Spor se týkal autorských práv k napoleonské expozici, jež se nainstalovala ve Slavkově u Brna v letech 2012-2013, přičemž otevřena byla expozice od roku 2013 do roku 2019. Město Slavkov u Brna se musí omluvit autorům libreta Jakubu Samkovi a Vladimíru Kočanovi. Porušilo totiž jejich autorská práva. Musí také dojít ze strany města ke kompenzaci a zaplacení nákladů na řízení.

Napoleon

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Realizace, při které došlo k porušení autorských práv

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií, a to díky ROP Jihovýchod. Při jeho realizaci ale došlo k porušení autorských práv. Žalobci si stěžovali na přístup města Slavkova u Brna již v roce 2012. Město zvolilo místo dohody cestu soudního sporu a dosáhlo jen toho, že expozice byla po 7 letech uzavřena. Návštěvníci viděli nekvalitní exponáty, seznali nepravdy a různá zavádějící sdělení. Nyní musí kompetentní instituce typu Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva financí a města samotného vyvodit důsledky. Zájmy Eu při využití dotace totiž byly jistojistě porušeny.

Až 150 nedostatků

Autorům samotným se nelíbila již realizovaná část, a to prostřednictvím stavební firmy SKR Stav. Nemohli mít ani kvalitní autorský dozor. Jejich připomínky byly ignorovány a odborná obsahová kontrola se také nekonala. Autoři nakonec shledali až 150 nedostatků od banálních až po velmi vážné. Mimochodem proběhlo i několik mimosoudních vyrovnání, neúspěšně. Město chyby neopravilo a poté se ani nebylo ochotné omlouvat. Žalobci se dokonce byli ochotni vzdát i zadostiučinění, stačila jim jen omluva. Nyní získali vše.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *