Visutý most

Kde hledat nejlepší předpověď počasí na dovolenou

Pokud často plánujete dovolenou nebo různé výlety, ať již v Česku nebo v zahraničí, určitě znáte tu největší komplikaci – počasí. Jde o nejdůležitější neznámou, která může váš výlet či dovolenou zkazit nebo vylepšit. Dnes se podíváme, kde hledat nejlepší zpravodajství počasí. A při jaké příležitosti různé druhy serverů využít. Pojďme tedy na to!

Předpověď srážek a oblačnosti

Nejprve vás bude asi zajímat, zda bude pršet či zda bude svítit slunce. To vlastně ukazují dvě hodnoty. Srážky a oblačnost. U těchto dvou faktorů však nikdy nenaleznete 100 % předpověď. Dobré je tedy podívat se na obecné předpovědi, ale brát je s rezervou. Úplně nejhůře je předvídatelná oblačnost. Pomoci vám mohou snímky či animace na mapě pořízené z družice NOAA.

Horské předpovědi

Mnoho rodin či part volí horské dovolené či krátké výlety. Proto se nejprve podíváme, kde si ověřit počasí pro tyto oblasti. Obecné předpovědi počasí sem totiž nelze vůbec vztahovat. Většinou se totiž velmi liší. Téměř vždy je na horách větší zima než ve zbytku území. Pokud tedy sledujete klasické počasí, snižte teplotu o 0,6 °C za každých 100 m n m. Ne však při inverzi. Nejlepší info dostanete na informačním servisu horské služby. Určitě je také dobré zjistit si jak obyčejnou teplotu, tak i pocitovou teplotu. Pokud budete cestovat po zahraničních horách, pak použijte při vyhledávání výraz „windchill factor“, což je ekvivalent naší „pocitové teploty“.

Vodáci

Vodáky zajímá jak počasí, tak i stav vody v řece, kterou budou sjíždět. A vězte, že druhá kvalita je pro ně důležitější. Pokud tedy budete o prázdninách sjíždět vodu, dobře se informujte o hladině a situaci na řece. Nejlépe uděláte, když navštívíte stránky Českého hydrometeorologického ústavu. Samozřejmě pokud při vašem vodáckém dobrodružství chcete zůstat na českém území. Jinak můžete také najít jednotlivé internetové odkazy pro konkrétní světovou řeku nebo použít mezinárodní aplikaci riverapp.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *