Nejstarší maják na světě: Podívejte se na unikátní stavbu

Nazývá se Herkulova věž a byl postaven na mysu, který se nachází ve městě Coruña ve Španělsku, a to pravděpodobně už v době císaře Trajána, který vládl mezi lety 98 a 117 n. l. Je to jediný zachovalý římský maják vůbec.

Ve středověku sloužila Herkulova věž jako obranný prvek v krajině a její role jako majáku byla na čas zapomenuta. V té době byla přestavěna na pevnost. V 16. století byla už vážně poškozená, ovšem v roce 1685 začala znovu fungovat. Byla přestavěna celkem dvakrát:

  • v roce 1791 v neklasicistním slohu,
  • v roce 1847 při pokusu o rekonstrukci původní podoby.

Zajímavost: Herkulova věž byla kdysi nazývána Farum Brigantium.

Měli byste vědět aneb o historii

Teprve v 90. letech 20. století byly odkryty původní základy stavby z římských dob. Herkulova věž je vysoká 57 metrů a díky tomu je nyní třetím největším majákem ve Španělsku. V roce 1927 bylo na jeho vrchol nainstalováno osvětlení, které je viditelné z moře až ze vzdálenosti 40 km (za optimálních podmínek). A svou funkci plní i dnes. K vrcholu věže vede 242 schodů . Odtud lze obdivovat ničím nerušený malebný výhled na krajinu, pobřeží a město La Coruña.

Tip navíc: Další atrakcí v okolí jsou sochy, rozprostřené na ploše 47 hektarů v sochařském parku Parque Escultorico.

Herkulova věž a pověsti o ní

Legenda říká, že Herkules přišel na místo, kde dnes Herkulova věž stojí, poté, co porazil obra Géryóna. Legendární obludu se třemi těly a šesti rukama. Bylo třeba otrávených šípů, aby se tento nepřítel konečně zhroutil mrtev k zemi. A jeho kosti prý zakopal na kopci, kde dnes stojí právě nejstarší maják na svět. A jen tak mimochodem založil tento mytologický hrdina také nedaleké město La Coruña.

Herkulovu věž alias Torre de Hércules je možné navštívit sedm dní v týdnu. V pondělí je vstup do jejích útrob volný.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.