Kde můžete sledovat polární záři?

Polární záře zelená

Je to roční období, kdy dochází k charakteristickému zázraku v důsledku interakce částic slunečního větru se zemskou atmosférou. Toto zobrazení nebeské klenby je vzácné (v závislosti na pohybu Slunce a klimatických podmínkách), ale pokud zjistíte dostatek údajů, měli byste být schopni ho zachytit. Sestavili jsme seznam 10 nejlepších cílů, kde sledovat polární záři.

Yellowknife, Kanada

S miliony kilometrů neobydlené divočiny je Kanada jednou z nejmenších světlem znečištěných míst na světě. Oblast Severozápadních teritorií se nachází nejblíže polárnímu kruhu a je jedním z nejlepších míst, kde můžete od poloviny srpna do konce dubna pozorovat slavnou zelenou záři.

Fairbanks, Aljaška

Pokud chcete určitě vidět polární záři, žádné místo není blíže než Aljaška. Město Fairbanks leží konkrétně pod pásmem různých polárních září. Navíc má vlastní systém pro předpovědi a horké prameny, u kterých se můžete zahřát navzdory mimořádnému chladu. Od srpna do května se zeleně osvětlená obloha objevuje mezi 22:00 a 3:00.

Kálfafell, Island

Na výjimečném okraji národního parku Vatnajökull na Islandu objevíte v blízkosti stejnojmenného ledového masivu městečko Kálfafell. Obloha nad ním je inkoustově černá, takže šance spatřit zelený záblesk prorážející islandskou oblohu je zde velká.

Tromsø, Norsko

Město je přístupné, má vlastní planetárium a každou zimu se zde konají Slavnosti polární záře, hudební slavnost, kde se pod zeleně osvětlenou oblohou konají četná vystoupení. Největší šanci spatřit polární záři máte od října do poloviny března. Ale není to jediné místo v Norsku, kde polární záři vidět. Mnoho cestovatelů, kteří si dali za cíl zimní dovolenou v podobě snowkitingu v Norskusnowkitingu v Norsku, ji vidělo i v Hardangerviddě.

Abisko, Švédsko

Nad městem Abisko, asi 240 km za polárním kruhem, se na švédské obloze objevuje polární záře. Vzhledem k tomu, že město leží u 70 km dlouhého jezera Torneträsk, zůstává obloha bez mráčku. Na břehu jezera stojí turistická stanice STF Abisko.

Polární záře
Foto: Pixabay

Ivalo, Finsko

Během polárních září se tento zázrak děje nad Finskem téměř každý den. Šance, že se toto zelené a fialové světlo objeví na obloze, je zde opravdu vysoká.

Polární záře zeleno fialová
Foto: Pixabay

Inari, Finsko

Na břehu jezera Inari leží město Inari. V Inarin Kalakenttä budete moci pozorovat polární záři z jejich soukromé pláže.

Alta, Norsko

Město Alta leží daleko za polárním kruhem a právě zde, byla v roce 1899 postavena hlavní observatoř pro pozorování polární záře. Klimatické podmínky jsou pro tento jev báječné, s malým množstvím deště a jasnou oblohou v zimě.

Sandgersði, Island

Navzdory rozvíjejícímu se cestovnímu ruchu a blízkosti Reykjavíku zůstává Sandgerði klidným místem, kde se polární záře odráží v moři, u kterého leží. Ti, kdo se vydávají za polární září, by si měli vybrat cestu v prosinci, lednu nebo únoru, kdy je nejčastější.

Kirkenes, Norsko

Klidné ledové městečko Kirkenes leží nedaleko hranic s Ruskem, přímo v centru polární záře. Nenajdete zde nic jiného než bar a výběr výletů k prozkoumání scény za polárním kruhem.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay