Kde můžete v Indii vidět Černý Tádž Mahal

Tento monumentální pomník v indické Ágře vystavěl indický mogul Šáhdžahán, a to na památku své milované manželky Mumtáz Mahal. Dnes budí tento komplex nejenom údiv, ale také mnoho otázek.

Nechal-li své ženě vystavět něco tak skvostného, kde chtěl být pochován on sám? Ano, dnes odpočívá právě v Tádž Mahalu, ale to jeho přáním nebylo – postarala se o to jedna z jeho dcer. Pravda, mocný panovník už na plánování svého velkolepého místa odpočinku příliš času neměl, z trůnu ho totiž sesadil jeho syn Aurangzéb.

Legenda o Černém Tádži

Není tedy divu, že si brzy jeho údajné myšlenky a přání začaly žít vlastním životem. Například se tvrdilo a dodnes tvrdí, že on sám chtěl pro sebe vybudovat ještě větší „Tádž Mahal“ a to v černé barvě. Měl sousedit přímo s místem posledního odpočinku Mumtáz Mahal, aby se od sebe ani ve smrti nemohli rozloučit.

Zbytky tohoto údajného Černého Tádže můžete vidět dodnes – stačí se podívat na druhý břeh řeky Jamuny, kde se nacházejí podivné velkolepé rozvaliny. Dodnes se však vedou spory o to, zda jde o nikdy nedokončené základy mnohem větší stavby, nebo zda se díváme „jen“ na pozůstatky velkolepých zahrad, s nichž ,mělo být na Tádž Mahal dobře vidět.

Tádž Mahal si letos od turistů odpočine

Věděli jste, že tento velkolepý mughalský skvost má pověst nejpřeplněnější památky Indie? Nedivíme se, vždyť místní mají vstupné skoro zadarmo, a navíc se po areálu pohybují stovky nedobytných prodejců suvenýrů. Proto v letošním roce přijala indická vláda opatření, omezující počet domácích turistů. Těch zahraničních by se prozatím nic podobného naštěstí týkat nemělo.

Možná je to však jen otázka času, vždyť podobná opatření jsou dnes ve světě běžná – cenné památky by měly být zachovány i pro další generace. Jen letos vyhlásilo podobné opatření třeba peruánské Machu Picchu nebo ostrov Komodo.

Sdílet

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *