Tam, kde písek připomíná popcorn aneb nejvykrádanější pláž světa

Možná také rádi na svých cestách sbírat nejrůznější přírodní suvenýry a drobné vzpomínky na svou jedinečnou cestu. Ovšem pozor – ne vždy jde o tak nevinnou zábavu, jak to na první pohled vypadá. Správci proslavené Popcorn Beach by o tom mohli vyprávět…

Neobvyklý písek na jedné z pláží Fuerteventury se turistům líbí do takové míry, že si ho stále více a více lidí odváží domů jako nevšední a půvabný prázdninový suvenýr. Správa ostrova, starající se o tuto vyhlášenou atrakci, se však rozhodla podniknout kroky k zastavení této nebezpečné praxe. A rozhodně nejde jen o nadsázku. Návštěvníci totiž obvykle vůbec netuší, jak je tahle pláž cenná pro místní ekosystém.

Břehy pokryté bělostným popcornem…

Popcorn Beach – tak se tohle místo nazývá místo. Na první pohled se od ostatních pláží, které se nacházejí na ostrově Fuerteventura v regionu Corralejo nijak neliší. Když se však podíváme blíže, uvidíme nádherně bílá písečná zrna různých velikostí, poslepovaná do bizarních tvarů, jež opravdu připomínají zmíněnou pochutinu více než věrně. A právě díky této iluzi si „Popcorn Beach“ získala mezi zahraničními hosty tolik popularity.

Punta Lala BeachPunta Lala Beach

(Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fuerteventura_-_Punta_Lala_beach_(25314990523).jpg)

Ročně zmizí asi 120 kg popcornových oblázků

Nezdá se to moc, ovšem tohle číslo se každým rokem zvětšuje. Loni zmizelo z pláže přibližně 10 kilogramů popcornového písku měsíčně. Ano, jde jistě o skvělý suvenýr, ovšem odborníci varují, že kvůli nekontrolovanému drancování písku může brzy dojít k nevratným změnám v ekosystému (například se nebude mít z čeho tvořit jemný korálový písek na okolních plážích) a důrazně volají po tom, aby byly na senzacechtivé turisty uvaleny tvrdé restrikce. Prozatím se zodpovědné úřady snaží jít pouze cestou osvěty, jak dlouho však tento mírný přístup vydrží záleží jen na nás – turistech.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.