Kde najdete 325 let staré zelené bludiště? Zamiřte do londýnského Hampton Court

Obyčejná zahradní bludiště, vytvořená ze spleti živých stromů a keřů, měla většinou za úkol pouze zkrátit dlouho chvíli svým majitelům. Ale existují i taková, ve kterých se můžete bez nápovědy či mapy doopravdy ztratit. Jedno z těch nejstarších najdete u zámku Hampton Court.

Trvalo dlouhých šest let, než se tuto myšlenku povedlo architektům George Londonovi a Henrymu Wise zrealizovat. Pracovali na popud krále Viléma III., a to v letech 1689 až 1695. A dodnes se o něm často mluví jako o nejslavnějším bludišti v historii světa.

Bludiště Hampton Court si zamilujete

A proč? Důvodů je hodně. I když na první pohled nevypadá složitě, při hledání cesty ven se leckdy opravdu zapotíte. A může vás přitom hřát pocit, že procházíte stejnými místy, jako kdysi Napoleon Bonaparte – tedy věříte-li místní legendě. A najdete ho i v literatuře, ve svých dílech se o něm zmínil třeba Daniel Defoe nebo Jerome Klapka Jerome.

Dříve z habrů, dnes už rozmanitější

Je samozřejmě, že z původních dřevin tu už mnoho nenajdete. Oba slavní architekti pracovali ve své době výhradně s odolnými habry, během rekonstrukce byla však část z nich nahrazena jinými dřevinami. To přispívá k jeho rozmanitosti a není divu, že se ročně jeho uličkami s oblibou proplétají statisíce lidí.

Nevšední, a tak trochu strašidelný zážitek v Londýně

Ale bludiště Hampton Court není výjimečné jen svou historií. Snoubí se v něm totiž i výdobytky moderní doby. V roce 2005 byl totiž mezi keře nainstalován skrytý audiosystém, který zásobuje návštěvníky širokou paletou nahraných zvuků – od tajemných šepotů, přes veselý smích a hudbu – až po rychle mizející šustění hedvábí. Takže pokud se chcete v bludišti během hledání cesty ven i tak trochu bát, pak pro vás bude Hampton Court opravdu ideální.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *