jablko

Opravdu najdeme v Karibiku nejjedovatější strom světa?

Zatímco ve zvířecí říši se o pochybné frčky nejjedovatějšího živočicha hádá hned několik druhů, rostliny to mají jasné, alespoň co se stromů týče. Mancinella vás sice na dálku neotráví (jak tvrdí některé mýty), ale pokud si pod ní ustelete a začne pršet, rozhodně z toho bez šrámu nevyváznete.

O tom, že karibští obyvatelé nebyli k prvním bílým mořeplavcům právě přátelství, by se daly napsat romány. Ovšem málokdo ví, že většina námořníků, které zasáhly jejich otrávené šípy, umírala ve smrtelných křečích díky jednomu nenápadnému stromku. Jmenuje se mancinella obecná (Hippomane mancinella).

Smrtelně svůdná jablka

Na první pohled se tváří jako zakrslá jablůňka a její nazelenalá pláňata přímo lákají k ochutnání. Zakousnete se, po jazyku se vám rozlije příjemně sladká chuť švestek. Máte radost z nenadálé chutné svačinky, takže jíte dál. Ovšem chuť se rychle změní ve štiplavou, v krku vás začne pálit, sliznice počnou otékat… Takhle nějak popisují setkání s mancinellou ti, kteří se nechali nalákat jejím zdánlivě nevinným vzhledem.

Zákazové značky nejsou pro legraci

Na místech, kde se tento strom vyskytuje nejčastěji (zejména na ostrovech Martinik a Guadeloupe), najdete čas od času v divokém porostu velké zákazové tabule nebo alespoň červené křížky na zemi nebo na kůře stromu. „Nesahat, netrhat, nejíst,“ říkají piktogramy. Gratulujeme, právě jste narazili na mancinellu.

Už pouhý dotek vám může přivodit nepříjemnou vyrážku a sáhnete-li si do očí, je zánět spojivek téměř jistý. A rozhodně nedoporučujeme se pod její deštníkovou korunou ukládat ke spánku. Pokud zaprší, splaví se toxické látky z listů a kůry přímo na vás. Pokud se přece jen s touto zákeřnou rostlinou dostanete do užšího kontaktu, neváhejte vyhledat lékařské ošetření. Ušetříte si tak spoustu problémů.

Věděli jste, že: Na Floridě byly mancinelly téměř úplně vymýceny díky intervencím vlády?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *