soterek

Sotorek – také jste si z cest přivezli zákeřný suvenýr?

Sotorek růžencový (Abrus precatorius) vás zaujme na první pohled svým nevšedním vzhledem. Zejména jeho semena oslní nádhernou karmínovou červení. Červená však v přírodě znamená nebezpečí…

… a sotorek je toho zářným příkladem. Ať už navštívíte Karibik nebo západní Indii, všude narazíte na krásné korálky, náramky a náhrdelníky, provrtané z jeho červených semen. Už tohle je samo o sobě procedurou značně nebezpečnou. Už dýchání sotorkového prachu vás může zabít. (A stejně tak konzumace jeho plodů.) Ale nebezpečné je i jeho pouhé nošení. Aktivní látky se totiž do našeho organismu dostávají díky potu.

Sotorkové modlitební korálky způsobují zdravotní obtíže

Tohle vám při prodeji suvenýrů nikdo neřekne. Objeví-li se při nošení náramku vyrážka, pak je všechno jasné. Ale mnohem častěji se obtíže dostavují plíživě a bez varování. Bolesti hlavy a páteře, závratě, kašel, horečka – napadlo by vás spojit tyto obtíže s trochou nenápadných semínek, která obepínají vaše zápěstí? Jestli ne, pak nejste jediní. Podobných případů bylo už po světě zaznamenáno velmi mnoho.

V každém případě se tak vyplatí zajímat o to, co na svých cestách kupujete. A pokud už doma náhodou sotorkový šperk máte, určitě ho nenoste. Jako dekorace na poličce nikomu neublíží, ale pozor, aby se k němu nedostaly děti nebo zvířata. A uvidíte-li ho růst volně v přírodě, vyhněte se mu obloukem. Nezapomeňte, že jasně červená obvykle v přírodě znamená stopku.

Indiánská lékořice

Není ovšem bez zajímavosti, že sotorek není jedovatý celý. Naopak. Jeho kořeny jsou velmi dobré a domorodci je s oblibou používají jako náhražku lékořice. S oblibou si na nich pochutnávají i nejmenší děti. Ale nenechte se tím zmást. Jestliže v jejich blízkosti ženy zpracovávají podezřele červená semena, vyhněte se jim obloukem. Pro jistotu.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

  1. Ota Šída Odpovědět

    Trochu zbytečná hysterie. Sotorková semena sice obsahují nejjedovatější rostlinný toxin abrin (je jedovatější než ricin), ale aby se mohl projevit musel by se nejprve dostat do organismu. U neporušených semen je to téměř vyloučeno, mají tak tvrdé osemení, že si na nich člověk ulomí zub, a při požití semeno projde bez jakéhokoli porušení trávicím traktem a k otravě nedojde. Stejně tak nedojde k otravě při nošení bižuterie. Otravy jsou známé mezi dělníky, kteří tuto bižuterii vyrábějí, ale ty jsou způsobené vdechnutím prachu vzniklého při vrtání semen. Kdybyste se Abrusem skutečně otrávila, tak se to kašlíkem a bolavou hlavou neodbude. Sice by to ze začátku vypadalo jako prudká chřipka, ta by ale rychle přešla v multiorgánové selhání. To co popisujete může představovat tak maximálně alergickou reakci, kterou může vyvolat cokoli od niklu po rostlinný pyl… A pokud by někdo přece jenom chtěl mít jistotu, může bižuterii strčit na půl hodiny do trouby a nechat ji ohřát na 90°C. Abrin je protein, a teplota nad 75°C ho spolehlivě rozloží… Je to stejné jako s ricinovým olejem, používaným jako projímadlo. Aby fungoval jako projímadlo, a ne jed na krysy, musí se nejdříve uvařit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *