Olomouc

Kam na výlet? Do Olomouce!

Olomouc, město, jenž leží v samotném srdci Hané má rozhodně čím zaujmout. Najdete tady nejen malebnou přírodu, architektonické skvosty, ale i spoustu akcí, spojených s tradicemi.

Historie a Památky

Olomouc kdysi bývala královským městem a zároveň centrem Moravy.  Do současnosti se dochovalo mnoho památek v různých stavebních slozích, počínaje románským slohem až po architekturu 20. Století.  Olomouc je po Praze druhou největší rezervací památek v naší republice a zároveň se Olomouc pyšní druhou nejstarší univerzitou u nás a to Univerzitou Palackého. Prohlídku města začněte na Horním náměstí, které je už od středověku centrem města. Žádný dlouhý výlet vás však nečeká, jelikož většina zásadních památek je v centru. Kromě starobylých paláců a domů, si nezapomeňte prohlédnou zdejší radnici a orloj z 15. století. Orloj prošel mnoha opravami a změnami. Ta poslední se odehrála po 2. Světové válce, kdy bylo třeba památku zcela renovovat.  Největším tahákem je však sloup Nejsvětější Trojice, který je největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě.

Olomouc

Fauna a Flora Olomouc

Památek je v Olomouci opravdu spousta a během procházení městem, nemůžete žádnou minout.  Olomouc také leží v jedné z nejteplejších oblastí České republiky, což nahrává i zdejší zeleni. Kromě místního výstaviště Flora nebo botanické zahrady, jejíž součástí je i rozárium nebo tzv. zahrada smyslů určená nevidomým osobám, tady na jaře rozkvétají i sady a parky. Konkrétně Bezručovy, Smetanovy a Čechovy sady. Ty byly založeny už v 19. století. Olomouci nechybí ani zoologická zahrada, kterou najdete nedaleko na Svatém Kopečku. Dopravit se na do Zoo můžete buď místní dopravou, nebo pěšky po 7 km dlouhé naučné stezce.

Olomouc

Olomoucké tvarůžky

S Olomoucí se pojí i slavné Olomoucké tvarůžky, které se vyrábí asi ve 35 kilometrů vzdáleném městečku Loštice, kde je i muzeum věnované této delikatese. Přímo v Olomouci na Horním náměstí je pak prodejna s tvarůžky. A pokud vám to vyjde, naplánujte si určitě cestu do Olomouce na 27. a 28. dubna, kdy proběhnou na Horním i Dolním náměstí festival právě s tvarůžkovými specialitami.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *