Ostrov Luzon aneb za největším kaloněm světa

Filipínské souostroví bylo po velmi dlouhou dobu izolováno od okolního světa. A tento unikátní stav dal vzniknout mnoha zajímavým endemitům (organismům, které se vyskytují pouze na jednom místě). A na ostrově Luzon jich najdete prakticky nejvíc na světě.

Jde opravdu o působivá čísla. Například rostlinných druhů tu botanici napočítali okolo 9 200, z čehož více než 6 000 tvoří právě endemity. A u savců je tento poměr ještě výraznější: ze 167 druhů jich 102 žije pouze tady. A mohli bychom ještě pokračovat.

Filipíny, město pro nové objevy

Pokud byste byli začínající vědec a chtěli byste objevit nějaký nový druh, budou Filipíny vaší perfektní první volbou. Vždyť jen v posledních deseti letech tu bylo popsáno hned šestnáct nových druhů savců. A chcete-li některý z unikátních endemitů vidět na vlastní kůži, pak se pokuste najít třeba krokodýla filipínského (Crocodylus mindorensis) nebo kaloně zlatotemenného (Acerodon jubatus), který je díky rozpětí křídel 1,7 metrů největším létajícím savcem světa.

luz

Na ostrov Luzon za pravou divočinou

Pokud ještě někde na Filipínách existuje opravdu nedotčený prales se vším všudy, pak je to právě tady. Žádné stezky, žádné chodníčky, žádné tabule, žádná turistická centra… jen ochotný průvodce a vy. Zamířit můžete třeba na severovýchod ostrova, který pokrývá dlouhé horské pásmo, porostlé hustou tropickou vegetací. Vidět tu můžete například vzácného orla opičího (Pihecophaga jefferyi), žijícího převážně v oblasti chráněného území rezervace Přírodní park severního pohoří Sierra Madre o rozloze 3 600 km2.

Máte chuť na menší trek? Pak určitě nesmíte minout horu Pinatubo, jejíž vrcholek se tyčí do výšky 1486. Kdybyste sem ovšem zamířili ještě v roce 1990, museli byste se vyšplhat o nějakých 259 metrů výš. Zmíněný rozdíl má na svědomí erupce této nenápadné sopky, která svůj vrchol o rok později jednoduše rozmetala do všech stran. I dnes je proto třeba se po jejích svazích pohybovat jen s co největší opatrností.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *