Víme, kde najdete nejvybavenější muzeum Arnolda Schwarzeneggera. Kupodivu skoro za rohem…

Můžete ho znát také pod jménem Graz a jde o druhé největší město Rakouska. Díky četným skvěle zachovalým historickým stavbám se na seznam UNESCO dostalo dokonce dřív, než známější historické centrum Vídně! A to už rozhodně stojí za návštěvu, co říkáte?

Dominanta Štýrského Hradce – zámecký vrch s hodinovou věží a hradem Schlossberg – je vidět prakticky z jakékoliv části města. Původně (už od 9. století) tu stála pevnost, později přeměněná právě na hrad. Proto asi nepřekvapí, že právě ve Štýrském Hradci je k vidění největší množství vojenské výzbroje a zbraní, kterému se v Evropě nic nevyrovná. Ve Štýrském muzeum najdete více než 30 000 rozmanitých exponátů.

Věděli jste, že: Hrad Schlossberg se pyšní zápisem v Guinessově knize rekordů? A to jako nejhůře dobyvatelná pevnost světa!

Dům umění a město kultury

Rok 2003 se stal pro Štýrský Hradec významným milníkem – byl totiž vyhlášen evropským městem kultury. A právě z tohoto roku pochází novodobý symbol tohoto města – Dům umění. Až ho uvidíte, nejspíš si o jeho tvaru uděláte vlastní názor. Zatímco někomu připomíná plující oblak, jiný v něm vidí podivného mimozemského vetřelce. Ať tak nebo tak, vstoupit rozhodně doporučujeme. Čekají tu na vás kolekce tradičního i současného umění, kterým se jen tak něco nevyrovná. Mimochodem, v cestovních průvodcích ho můžete nalézt také pod označením A friendly alien.

Na skok do blízkého Thalu

A když už jsme u umění, zabrusme ještě k tomu filmovému. Jen pár kilometrů od Štýrského Hradce totiž najdeme rodný dům Arnolda Schwarzeneggera, a to ve městě Thal. Nedávno zde bylo otevřeno muzeum, věnované této herecké legendě, které je prozatím jediné na svět. Nechybí rekvizity ze slavných filmů ani jeho osobní předměty. Odtud zkrátka nebudete chtít odejít!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *