Denfert-Rochereau2

Kde najdete ve Francii veselé lebky

Zní to možná až trochu morbidně, ovšem pro milovníky Paříže nejde o nic nového. Tahle metropole nemá totiž pro turisty nachystány jen široké bulváry, Eiffelovu věž a aktuálně se rekonstruující katedrálu Notre Dame.

Pokud víte, kam zamířit v křivolakých uličkách historického centra, dostanete se na mnohdy nečekaná místa. Věděli jste například, že se za jedněmi nenápadnými dveřmi ukrývá vstup do krásných románských katakomb?

Tam, kde se na vás smrt směje

Musíte se za nimi vydat na náměstí Denfert-Rochereau. Zdejší románské katakomby jsou oblíbeným turistickým cílem. Ale nenechte se mýlit názvem, kostry v jejich útrobách pocházejí z mnoha pařížských hřbitovů a teprve uvnitř byly vyskládány do mnohdy až směšných (nebo naopak hororových) kompozic.

Denfert-Rochereau

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Nenápadná kostnice pro znalce

Pokud se však nechte tlačit s davy turistů a smrt vám připadá všechno jen ne legrační, pak vám doporučujeme kostnici Saint-Séverin, ležící hned vedle stejnojmenného kostela. Potěší vás velkou zahradou i působivou gotickou architekturou. Vlastně svým vzhledem připomíná spíše zahradu nějakého kláštera, obehnanou chodbami.

Za Šifrou mistra Leonarda – tedy skoro

Další zajímavost Paříže je poměrně nová – tedy alespoň její zájem o ni. Jde o tajemný obelisk alias gnómon v kostele Saint-Sulpice, jemuž v roce 2003 zajistil nehynoucí popularitu román Šifra mistra Leonarda z pera známého amerického spisovatele Dana Browna.

Po většinu dne je ponořen v temnotě velkého chrámu, ovšem v pravé poledne na něj pokaždé dopadnou paprsky slunce. Dříve to byl signál pro kostelníka, který přesně v tom okamžiku rozezněl jeden z největších kostelních zvonů v Paříži (koneckonců kostel Saint-Sulpice je druhým největším kostelem v Paříži).

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *