Štýrsko

Autem do Rakouska: Na co si dát pozor

Chystáte se do Rakouska, ale nejste si jistí tím, co cestování po tamních silnicích a dálnicích obnáší? Do Rakouska se můžete vydat za městskou turistikou, lyžováním v Alpách, horskou turistikou a třeba také za koupáním v některém z tamních jezer. Důvodů proč naše jižní sousedy navštívit je tedy spousta a autem se tam navíc můžete dostat poměrně snadno. Na cestách v Rakousku vás ale může potkat několik věcí, které vás mohou překvapit. Pojďme se tedy na cestování po Rakousku autem dnes podívat.

Začněme obecnými informacemi

Od 1. listopadu do 15. dubna jsou v Rakousku povinné zimní pneumatiky na všech kolech v případě, že je silnice pokryta sněhem nebo ledem. Myslete také na to, že v zimních měsících patří sněhové řetězy do povinné výbavy a rakouská policie je po vás při kontrole může chtít. Stejně tak jsou zde povinné bezpečnostní pásy ve vozech a ochranné přilby pro motocyklisty. Zelená reflexní vesta zde není akceptována a musíte proto mít pouze oranžovou reflexní vestu s bílými pruhy. Vyžadována je zde vesta nejen pro řidiče, ale také pro ostatní spolucestující. Za jízdy jsou zde samozřejmě zakázány telefony a děti do 14 let pod 150 cm musí být v homologovaných dětských sedačkách.

Kam volat v případě potíží?

V Rakousku je volání na Euro-tísňovou službu s číslem 112 zdarma a dovolat byste se na ni měli i v případě, že máte v ruce telefon bez SIM karty se zablokovanou klávesnicí. Nejdůležitější telefonní čísla v Rakousku jsou ty následující a doporučujeme vám jejich uložení:

  • Euro-tísňová služba 112
  • Hasiči 122
  • Policie 133
  • Záchranná lékařská služba 144
  • Horská služba 140

Dálniční známky v Rakousku

Rakouskou dálniční známku potřebujete na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích, přičemž si ji můžete koupit třeba na benzínové pumpě, pobočce Cash Point, provozovně ABA, na stanici ÚAMK a ve směnárnách. V Rakousku si též můžete zakoupit elektronickou dálniční známku, která se váže k SPZ vozidla a stojí stejně jako ta nalepovací. Kupujte ji ale v dostatečném předstihu, protože pokud ji kupujete jako soukromá osoba, tak začne platit nejdříve za 18 dní od zakoupení. Jako podnikatel můžete známku použít okamžitě. Aktuální ceny známky najdete na odkazu Dálniční známka v Rakousku.

Rakousko

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kam nalepit rakouskou dálniční známku?

Stejně jako dálniční známka v Česku, tak i ta rakouská musí být vylepena správně, aby mohla být zkontrolována rozpoznávacím systémem rakouské policie. Dálniční známka musí být nalepena v levém horním rohu, nebo pod středním zpětným zrcátkem. Dálniční známka je nepřenosná a dejte si pozor na to, abyste náhodou neztratili podkladový kontrolní kupón.

Platit budete i za některé tunely a horské úseky

Tím výdaje za používání silnic v Rakousku nekončí. Dálniční známka v Rakousku totiž není jediný poplatek, který vás na cestách čeká. Nad rámec známky je zde zpoplatněno hned několik několika tunelů a horských úseků, kde můžete platit platební kartou, hotovostí a předem na tomu určených stránkách. Na těchto úsecích nemusíte mít dálniční známku, jelikož jsou zpoplatněny právě těmito zvláštními poplatky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *