Kde zažít pivní lázně a kam zajít na parádní rozhlednu

Rožnov

Dnes jsme si vybrali Rožnov pod Radhoštěm, kde rozhodně není k navštívení pouze Valašské muzeum v přírodě. Toto nádherné nebo spíše malebné městečko nabízí opravdu mnohem více zábavy. Užívat si můžete výhled ze zdejší rozhledny anebo si také užívat pivní lázně a další krásné chvíle.

Národní muzeum

Valašská muzeum v přírodě, největší skanzen pod širým nebem ve střední Evropě, má právem statut Národního muzea v přírodě. Komplex se skládá ze tří obrovských zón (Dřevěné městečko, Valašské městečko a Mlýnská dolina) a zahrnuje Jurkovičovy útulny v areálu Pusteven. Muzeum nabízí mimořádnou ilustraci toho, jak žili místní lidé v 18. a 19. století, a posloužila také jako kulisa pro několik filmů.

Pokud budete v Rožnově po delší dobu, doporučujeme navštívit všechny tři areály, kde navíc můžete objevit několik restaurací s různými specialitami. V rámci nejoblíbenější oblasti, Dřevěného městečka, navštivte dřevěný kostel svaté Anny, jehož vnitřek byl v roce 2018 kompletně zrekonstruován. V okolí kostela se nachází tzv. Valašský Slavín, kde jsou pohřbeny slavné osobnosti z této lokality.

Lázně a jejich památky

Rožnov může být velmi hrdý na lázeňskou historii. Ještě dávno, před nástupem komunismu, bylo město proslulé svými klimatickými lázněmi, kam jezdili hosté z celého světa. Řada památek z tohoto období je chráněna. Hlavní z nich, Společenský dům, sloužil jako nejoblíbenější lázeňská budova. Z lázeňského období pochází i přilehlý park hudebním altánem, který byl postaven ve stylu tehdejších lázní.

Rozhledna – zdejší dominanta

Tato velkolepá stavba města byla postavena v roce 2011 a mezi místními obyvateli a památkáři si získala neuvěřitelný věhlas. Rozhledna nenabízí jen skvělý výhled na město a beskydskou krajinu, ale její návštěva je zejména stavebním zážitkem. Stavbu navrhl Dušan Samo Jurkovič, který byl motivován lidovými náměty.

Pustevny

V případě, že zvažujete, co navštívit v rámci Rožnovska, jsou Pustevny samozřejmou volbou. Po strašlivém požáru Jurkovičova oblíbeného štítu Libušín zažila tato památka náročnou přestavbu, která byla dokončena v loňském roce. Pustevny si nyní můžete prohlédnout v celé jejich kráse. Nahoru se dostanete lanovkou ze sousedních Trojanovic nebo autem či autobusem.

Pustevny
Foto: Pixabay

Pak byste mohli absolvovat procházku na asi 4 km vzdálený vrchol Radhoště, kde stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje. Odtud budete pokračovat po turistické stezce pěšky do Rožnova. Cestou na Radhošť také narazíte na slavnou sochu Radegasta, která sloužila vzor pro pivní značku…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Flickr, Donald Judge, https://www.flickr.com/photos/donaldjudge/48405505697