Kadaň – návštěvníky tu prý straší duch zazděné jeptišky

Kadaň – návštěvníky tu prý straší duch zazděné jeptišky. Kadaň, malebné město ležící na řece Ohři v Ústeckém kraji, které odráží bohatou historii, pestrost kultury a dynamický rozvoj moderní doby. Podíváme-li se na Kadaň z ptačí perspektivy, objevíme historické jádro naplněné pulzujícími příběhy, které návštěvníky nechá v úžasu nad jejich rozmanitostí.

Kadaň nese stopy staletí, což je patrné při procházce jejími úzkými uličkami a náměstím. Starobylé budovy, jako například gotický kostel svatého Jiří, hrad a rozhlehlé zachovalé městské opevnění, nám připomíná éru, kdy se město stalo důležitým obchodním centrem. Historie je však živá i v moderní době, a to díky aktivitám místních spolků a zachovalých tradic.

Klášter Čtrnácti svatých pomocníků a další zajímavosti

Roku 1473 rod pánů Hasištejnských z Lobkovic založil Františkánský klášter Čtrnácti svatých pomocníků, který dnes slouží jako městské muzeum se zajímavými archeologickými a mineralogickými expozicemi. Návštěvníci se dozví informace o těžbě a zpracování nerostných surovin, část expozice je věnována klášteru a historii Kadaně. V zahradě si můžete také prohlédnout Klášterní vinohrad, kde je názorně předvedeno několik způsobů pěstování různých odrůd vinné révy. Každoročně se zde koná tradiční vinobraní, které do města přináší příjemnou a pohodovou atmosféru.

Foto: Pixabay

Přestože je Kadaň menším městem, jeho kulturní nabídka je bohatá. Místní divadlo, muzeum a galerie lákají návštěvníky k prozkoumání uměleckého dědictví. Každoroční festivaly a akce přinášejí do města ještě více barev a radosti. Kadaň se také může pyšnit tradičními řemesly a folklórem, který je stále pevnou součástí života místních obyvatel.

Pozor na přízrak zazděné jeptišky

Katova ulička je významná v několika směrech. Ulička slouží jako průchod z náměstí k fortně a ke katovně. Je dochována v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory, ale na délku měří 51 metrů, přičemž v nejužším místě měří pouhých 66 centimetrů. Ale o této uličce se mluví především kvůli zdejší pověsti o přízraku zazděné jeptišky, která se zde některým zjevuje některým chodcům. Údajně zhřešila dokonce dvakrát: nejenže měla milostná poměr, ale ještě k tomu s katem.

Kadaňský hrad se tyčí na vrcholu mohutné rulové skály u řeky Ohře. Hrad je srdcem dochovaného městského opevnění, které obepíná celé historické centrum města a je na seznamu chráněných kulturních památek České republiky. Hrad byl postaven kolem roku 1260 za Přemysla Otakara II., ale po všech přestavbách hradu se zachovaly pouze sklepy a části obvodových zdí přízemí. V letech 1750.1755 byl za Marie Terezie hrad přestavěn na kasárny a tímto nevratným rozhodnutím ztratil středověký charakter. Roku 1811 hrad naneštěstí vyhořel, a tak ho bylo nutno znovu přestavět.

Toto město je zajímavé po historické, mytické i kulturní stránce a svou atmosférou nažene návštěvníkům husinu.

Zdroj: https://www.mesto-kadan.cz/, https://kadan.eu/, https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/ustecky-kraj/dolni-poohri/kadan, https://www.kultura-kadan.cz/, https://www.klaster-kadan.cz/, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/katova-ulicka-v-kadani-nejuzsi-ulicka-v-ceske-re, https://kadan.eu/pamatky/kadansky-hrad/, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kadansky-hrad-nad-rekou-ohre, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/mestske-opevneni-v-kadani

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.