Unikátní rozhlednu vynesl na vrchol Studence vrtulník! Představujeme vám druhou nejstarší železnou rozhlednu v Čechách. Rozhlédni se, člověče…

V roce 1982 v pražském Večerníku vyšel článek o stěhování Petřínské rozhledny za pomoci vrtulníku. Novináři tehdy vyvedli čtenáře povedeným aprílovým žertíkem. Ovšem dnes se o žádný apríl nejedná a ve hře je skutečně vrtulník a rozhledna! Zavedeme vás do západní části Lužických hor a zavítáme do děčínského okresu.

Vrch Studenec se nachází u České Kamenice, kde byla 18. července roku 1888 za pouhé tři měsíce postavena železná rozhledna. A měla úspěch! Jen do konce tohoto roku navštívilo rozhledu na Studenci na pět tisíc návštěvníků! Sloužila poctivě sto let, ale díky tomu, že o ni vlastně nikdo nepečoval, zakousl se do ní zub času a postupně ukusoval z její bývalé krásy… Zapracovala koroze a bývalá krasavice se postupně začala rozpadat.

O zachování rozhledny na Studenci se vedly velké boje

Dokonce došlo k tomu, že v roce 1996 bylo rozhodnuto o jejím stržení. Naštěstí se našlo dost rozumných lidí, a přes veškeré úsilí zničit ji, byla rozhledna vyhlášena kulturní památkou a zapsána do fondu Národního památkového ústavu. Tím byl učiněn první krok k její záchraně, jelikož znalecký posudek vyhodnotil rozhlednu jako unikátní technickou památku.

Problémy se stále vršily a chyběly finance. Každý schod nese tabulku se jménem svého dárce

Nejen, že se nedostávalo financí, ale oprava se odkládala i kvůli nevyjasněným majetkoprávním vztahům. Byl vypracován projekt z hlediska statistického posouzení, nová projektová dokumentace, nové posudky, avšak řízení byla neustále přerušována. Další NE vyslovila správa Chráněné krajinné oblasti Lužické hory a ani Lesy České republiky nezůstaly pozadu. Nakonec se vše v dobré obrátilo. Po velkých tahanicích se podařilo sehnat milionovou dotaci a díky dárcům, kteří mimo jiné i symbolicky zakoupili schody vedoucí na plošinu, bylo rozhodnuto o opravě Železné lejdy.

Rozhledna byla demontována a rozřezána na 3 díly

Všechny díly byly sneseny z vrcholu vrtulníkem, a to k opravě do soukromé dílny v Litoměřicích. Každý z těchto dílů vážil okolo dvou tun. Zpět se podařilo poté usadit až 80 procent opravených, ale původních dílů! Ovšem přemístění zpátky na vrcholek kopce se opět neobešlo bez problémů. Přenos konstrukce komplikoval velký vítr. První den, kdy se mělo začít s přesunem všech třech dílů,  vrtulník pro velké poryvy větru ani nevzlétl. Mnozí skeptici nedávali rozhledně šanci, ale jak známo, víra hory přenáší. A zde víra ruku v ruce s pilotem vrtulníku dosáhla toho, že nakonec byly všechny tři díly za pomoci helikoptéry dopraveny na Studenec a úspěšně smontovány!

Foto: Autor: MartinVeselka – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101511372, Jedno z kamenných moří na Studenci

Na závěr několik technických poznámek:

  • Na věž vede 75 schodů
  • Je po Slovance druhou nejstarší železnou rozhlednou v Česku
  • Vyhlídková plošina je ve výšce 17 metrů
  • Rozhledna se nachází ve výšce 736 metrů n. m.
  • Z vyhlídky se odkrývají pohledy na České středohoříKrušné hory a Lužické hory. Při dobré viditelnosti můžete vidět Ještěd, Jizerky i Krkonoše
  • Slavnostně byla znovuotevřena pro veřejnost 21. června 2009. Jedním z vážených hostů byl i režisér a kameraman České televize Bedřich Ludvík, kterého můžete znát z televizního cyklu o rozhlednách Rozhlédni se, člověče

Zdroje info: http://www.podstudencem.cz/rozhledna.html, http://www.rozhlednastudenec.cz/rozhlas/CRo_Sever_22062009.mp3

Náhledové foto: Autor: Geocaching (My keš) – https://www.flickr.com/photos/99337355@N08/14334329898/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94664268

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?