Vyrazte za slony do volné přírody na Liberecko! Seznamte se s tajuplnou legendou odchodu trpasličího národa

bílé-kameny-Jitrava-sloní-kameny

S živými slony se sice nesetkáte, ale jejich podobu uvidíte na první pohled. Bílé kameny, jinak též zvané Sloní kameny jsou zhruba dvacet metrů vysoké bílé pískovcové skály, které se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Najdete je asi jeden kilometr od vesnice Jitrava na úpatí kopce Vysoká nedaleko krajského města Liberec.

Bílou barvu tyto kameny získaly díky příměsi kaolinitu

Tím, že jsou kameny bílé a krásně zaoblené, vypadají jako hřbety obrovských slonů, jež pokojně odpočívají ve volné přírodě. Proto se jim také říká Sloní skály či Sloní kameny. Jste srdečně zváni na prohlídku těchto krasavců, ale postupujte opatrně, jelikož od roku 1955 jsou chráněnou přírodní památkou CHKO Lužické hory. Díky postupnému zvětrávání horniny, obrušování povrchu a rozšiřování puklin, příroda v těchto místech vytvořila doslova menší skalní město s nevelkými jeskyněmi a skalními tunely, které stojí za vaši pozornost. Největší z jeskyněk je dlouhá téměř šest metrů. Ani skalní tunel se nenechal zahanbit a příroda zapracovala na jeho délce přes čtyři metry!
bílé-kameny-sloní

Foto: Autor: Prazak – Vlastní dílo, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1296851

Sloní kameny jsou zahaleny tajemnou legendou

Traduje se, že před dávnými lety se poblíž těchto skal mladé děvečce, která pásla dobytek, zatoulala kravka. Darmo ji hledala, a když již ztrácela naději, všimla si malého dobytčete, kterak se pase u jedné z menších skalek. Cosi jí napovídalo, že má jít blíže. A ejhle! Vedle kravičky spatřila posedávat trpaslíka, který jí věnoval malý klíček s tím, že patří k trpasličí pokladně. A nakázal jí, aby ho pečlivě opatrovala, jelikož jeho trpasličí lid musí ze země odejít. Neřekl proč a jak se zjevil, tak i zmizel. Dívce jen zůstal v ruce nepatrný klíček. Trpaslíci se na to vydali směrem k německé Žitavě, kde se měli setkat se svými bratry z Krušných hor. Děvečka klíček opatrně schovala do duté lípy, kde by měl být dodnes. A trpaslíky od té doby v okolí Jitravy už nikdy nikdo nespatřil…

Další tipy na výlety v Libereckém kraji

Až si prohlédnete do sytosti Sloní kameny, můžete se rozjet do Liberce, který vám poskytne spoustu dalších zážitků, jako například úžasné výhledy z Ještědu či návštěvu dětmi oblíbeného Babylonu anebo IQLANDIA parku. A o zábavu na celý den máte postaráno.

Zdroj:mapy.cz, https://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/680-bile-kameny-sloni-skaly.html

Náhledové foto: Autor: Marie Čcheidzeová – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69843153

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?