Tři česká nej… Nejvýše položené místo, nejvýše položené město a nejmohutnější smrk v Čechách. Tipnete si kde?

Kvilda-Šumava

Věděli jste, že nejvýše položeným trvale osídleným místem na světe je La Rinconada? Leží v peruánských Andách v nadmořské výšce pět tisíc metrů. Žije tam dokonce až na třicet tisíc obyvatel, a to díky tomu, že se v těchto místech nachází ohromný důl, kde se těží zlato. A když se podíváme na nejvýše položenou obec v Česku, tipli byste si, kde se nachází?

Nejvýše položené místo v Čechách

Pokud myslíte, že nejvýše položeným místem v Čechách je Filipova huť, nejste až tak daleko od pravdy, avšak nejde o samostatnou obec. Nýbrž o součást Modravy. Tudíž z vítězného klání vychází jako nejvýše položená samostatná obec nedaleká Kvilda, která se rozkládá v nadmořské výšce jeden tisíc šedesát pět metrů. Nachází se na území Národního parku Šumava v okrese Prachatice.

Název Kvilda se datuje od čtrnáctého století

Slovo Kvilda vzniklo zřejmě odvozením pojmenování lesního hvozdu. K nahlédnutí je zde novogotický kostel svatého Štěpána. Dlouhá léta bylo toto pohraniční pásmo střeženo. Po sametové revoluci došlo k rozvoji obce ve větší míře a turistika se rozvinula v plném proudu. Turisty láká hlavně čistá a neporušená příroda. Jmenujme alespoň nádherné prostředí Modravy, Borová Lada a Národní park Bavorský les, které zvou k návštěvě.

Jaké je nejvýše položené město v Čechách?

V tom případě musíte zamířit do Krušných hor, kde se nachází místo božího klidu. A ne nadarmo se tak i jmenuje. Jakmile totiž přijedete do Božího daru, nejen, že se ocitnete v nejvýše položeném městě, nýbrž pocítíte i zvláštní klid v duši. Skutečně stojí za to toto místo navštívit. I vaše menší děti budou jásat, protože se budou moci vydat po Ježíškově cestě. Můžete jí procházet i projet na kole během celého roku. Stejně tak se na ni můžete vydat i s kočárkem. Takže děti nemusejí čekat na Ježíška celý rok, ale po projití Ježíškovy cesty obdrží malý dárek i během roku.

Ježíšek vyřizuje poštu na Božím daru

Věděli jste, že můžete svou vánoční poštu poslat „přes“ Ježíškovu poštu v Božím daru? Vložíte svá tištěná ofrankovaná vánoční pohlednicová přání do obálky, nalepíte známku, nadepíšete Vánoční pošta, Boží Dar 1, PSČ  362 62.  A Ježíšek zařídí přeposlání vašich pohlednic adresátům s příležitostným vánočním razítkem. Milé překvapení pro vaše blízké, není-liž pravda?

Sychravův-smrk-Dolní-Lazy
Foto: Soukromý archiv Taťany Veselé

Kde vyrostl nejmohutnější smrk České republiky?

Pokud hádáte, že ve Slavkovském lese, gratulujeme! Jedná se o známý Sychravův smrk, který dorostl do výšky až čtyřicet tři metry a jeho obvod měří přes pět set centimetrů. Jeho stáří se odhaduje na dvě stě padesát  let, a i když povětrnostní vlivy poškodily jeho korunu, stále se jedná o vitální strom. Obejmout ho můžete nedaleko obce Lazy v severní části Libavského údolí.

Zdroj: https://www.bozidar.cz/cs/zajimavosti/nejen-pro-deti/jeziskova-posta.html,

http://www.pohorka.info/clanky/sychravuv-smrk-nejmohutnejsi-smrk-ceske-republiky/

Náhledové foto: Autor: Mojmir Churavy – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81103170, Kvilda

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?