Obyvatelé Austrálie

Kdo byli původní obyvatelé Austrálie

Austrálie je zemí velkých možností a je poměrně známá i lidmi, kteří zde žili v minulosti. Původní obyvatelé Austrálie jsou jakousi raritou, nad kterou se pokusíme pozastavit a rozklíčovat jejich původ. Nejprve se ale zaměříme na objevení tohoto kontinentu. K objevení Austrálie došlo v 18. století a zasloužil se o to známý anglický mořeplavec James Cook. Podle nejnovějších zjištění se hovoří o tom, že Cook sice původně obýval Austrálii nejdříve, nicméně předběhli jej mnozí jiní mořeplavci.

Holanďané by měli mít primát

Cook s největší pravděpodobností nebyl úplně prvním člověkem, který do Austrálie zavítal. Hovoří o tom zejména ta skutečnost, že již čerpal z pramenů, v nichž se mluvilo o Austrálii jako o Novém Holandsku. Tyto prameny sahají již do 17. století. Konkrétně do těchto míst vyrazil mořeplavec Willem Janszoon, a to roku 1605, když vyjel z přístavu s názvem Batavia. Nizozemci údajně při plavbách čerpali ze starých čínských map, v nichž byly některé neobjevené pevniny včetně Austrálie již dávno zaznačeny. Za zmínku stojí i výprava Abela Tasman z roku 1642.

Domorodci byli vyhlazováni

V minulosti se Austrálie spolu s Novou Guineou a také Tasmánií nazývala Sahul. Stačilo přeplout zhruba 50 km moře a dostali jste se na souostroví Sundy, odkud pravděpodobně přišli první obyvatelé Austrálie. Jednalo se o slavné aboridžince, kteří se vyznačovali tmavou barvou pokožky a také širokým nosem či velkými zuby. Na území tehdejší Austrálie mohlo žít klidně i nějakých 800 000 těchto domorodců. I přesto James Cook napsal, že se jedná o liduprázdnou zemi. Domorodci byli ale vyvražďování doslova jako kočky a dnes připadá na celkový počet obyvatel Austrálie zhruba 270 000 domorodců.

Jak přicestovali ze Sund?

Nejnovější archeologické nálezy hovoří o tom, že původní lidé dorazili z ostrovů Timor a Sulawesi nacházejících se v Sundách na primitivních vorech, které byly vyrobeny z bambusu. Osídlení Austrálie je datováno do doby přibližně před 40 000 lety. Nález u Jezera Mungo dokonce hovoří o tom, že se jednalo o dobu před 62 000 lety.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *