Kerepakupai_Vená wiki

Když se geodeti seknou aneb jak nejvyšší vodopád světa o své prvenství přišel – a to díky Čechům

Není tomu tak dlouho, co pomyslné tabulce nejvelkolepějších vodopádů na světě vévodil Kerepakupai Merú, známý také jako Salto Angel nebo Angel Falls). Výška? 979 metrů nad mořem a vydat se za ním musíte do Venezuely.

Ovšem patříte-li mezi hledače rekordů, už neuspějete. Jeho místo totiž zaujal docela jiný kandidát, a to přesto, že se jeho výška pohybuje jen na hranici 948 metrů. A jak jak je to vlastně možné?

Nepřesnosti přesného měření

Za vším stojí Češi. Martin Šíl a jeho přátele se v roce 2014 dostali do Afriky. A to mimo jiné i ke zdejšímu divu Tugela Falls. Šlo o nádherný vodopád v Dračích horách, ovšem bez přesných dat o výšce a dalších náležitostech. Právě nepřesnosti v této oblasti spolu s pohledem na jeho velkolepost zasely do tří hlav tehdejší výpravy zcela jasnou myšlenku: „Nedíváme se náhodou na nejvyšší vodopád světa?“

Tugella falls

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V roce 2016 se tak celá skupina na místo vrátila, tentokrát s doprovodem geodetů. Cesta ke změření skutečné výšky vodopádu Tugela Falls, ležícího na hranici Lesotha a Jihoafrické republiky, ovšem nebyla snadná. A výsledkem bylo nakonec zklamání. Chvíli vše sice vypadalo nadějně – přístroje ukazovaly nádherných 983 metrů. Po přehodnocení paty vodopádu však výprava dospěla k mnohem méně velkolepému číslu – 948 metrů. Tedy ne dost, aby to legendární Kerepakupai Merú shodilo z rekordmanského podstavce.

Úspěch až se čtyřletým zpožděním

Skupina ovšem informovala i odborníky z WWD (World Waterfall Database) a právě odtud přišla v květnu 2020 nečekaná pomoc. Měření Martina Šíla a jeho kolegů bylo tak precizní, že se na jeho základě rozhodli ve WWD přehodnotit doposud používané metody. Což mělo pro Kerepakupai Merú drtivý dopad. Tentokrát už byla pata vodopádu určena „správně“, což jeho výšku srazilo jen na 807 metrů.

Tugela Falls se tak rázem stal nejvyšším vodopádem světa s prozatím uznanou výškou 948 metrů. Ovšem celá záležitost tu nekončí. Výše zmíněné měření paty vodopádu totiž bylo tak trochu na hraně a výprava se tak na místo plánuje vrátit. Šance na magických 983 metrů výšky tu tak stále ještě je.

(Zájemcům o více informací doporučujeme loňské české vydání časopisu National Geographic č. 10).

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *