Víme, kde se můžete v Chorvatsku vykoupat bez ježovek a s bonusem v podobě léčivého bahna

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Chorvatsko? Pula? Split? Nebo něco docela jiného? Ať tak nebo tak, vsadíme se s vámi, že ostrov Pag ve známé Kvarnerské riviéře to určitě nebude.

A přitom je to opravdu škoda. Právě on totiž dokáže nabídnout spoustu benefitů a výhod. Stačí jen vědět, kde je hledat. A nezbytná bude také trocha tolerance – on totiž Pag na první pohled bohužel nevypadá „nic moc.“

Pag jako království větru a soli

Jde totiž o jednu velkou rovinu, takže mořský vítr tu má velmi široké pole působnosti. A že umí být opravdu ostrý a nevypočitatelný! Není divu, že zeleň tu najdete jen poskrovnu a velkou část ostrova zabírají solné pláně, na nichž se tento nerost s vervou těží.

Ne vše je však tak negativní, jak by se mohlo zdát. Místní lidé se snaží proti působení větru aktivně bránit a staví mu do cesty různé zdi a zídky. Což je pro všechny, kdo milují nerušené opalování na pláži, velkou výhodou. Pokud si totiž místo pro své poležení vyberete správně, pak vás zdi před větrem z velké míry ochrání.

Vyberte si pláž, jakou je vám libo

Pag je plážemi přímo pokrytý. Vybrat si můžete jak ty pískové, tak i ty oblázkové. Jsou poměrně čisté, ovšem jen s minimem služeb. Například městská pláž u města Pag nemá ani sprchu. Voda je tu ovšem příjemně teplá a bez nežádoucích pichlavých návštěvníků. Ano, tušíte správně, máme na mysli ježovky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejenom v rámci Kvarnerských ostrovů je Pag v tomto ohledu výjimečný. Voda okolo něj má totiž vyšší slanost, což těmto zvířátkům právě neprospívá. Vyskytují se tu proto jen ojediněle. Nemusíte se tedy bát prudkých nočních bouří, po kterých bývají pláže na pevnině ježovkami doslova přecpané. Na Pagu tak nanejvýš nějakou občas zahlédnete.

A vyšší slanost a tím i hustota vody přináší výhody i těm, kdo na vodě rádi splývají. Neužijete si tu sice podobně jako třeba v Mrtvém moři, ale rozhodně půjde o docela jiný pocit, než jste asi doposud u moře zažívali.

Léčivé bahno na potíže s kůží i klouby

Trpíte nějakým nepříjemným onemocněním pokožky nebo nejsou vaše klouby už v nejlepším stavu? Zamiřte na městkou pláž u města Pag, kde na vás čeká léčivé pažské bahno. Nedejte se odradit tím, že trochu zapáchá po zkažených vejcích a dopřejte ho svému tělu ve velkých dávkách. Přístup na pláž není nijak omezen – jen sprchu tu nehledejte. Natřete se bahnem, nechte ho vyschnout a potom se vykoupejte v moři. Jednodušší už to ani být nemůže.

Jen pozor – pokud si ho budete chtít odnést, nepoužívejte k tomu plastové nádoby. Podle místní tradice totiž plast část léčivých látek ničí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.