vinice

Kolem toho pokladu na Pálavě nejspíš nevědomky chodíte i vy. Čeho si všímat?

Oblast Pálavy se tradičně používá pro pěstování velmi chutného vína. Ale pokud si myslíte, že jde o odrůdy pěstované „po staletí“, mohli byste se v mnoha případech splést. Máte rádi typickou sladkost odrůdy, pojmenované po této oblasti?

Pak vás nejspíš překvapí, že její historie není zdaleka tak dlouhá, jak si nejspíš myslíte. Pojďte se spolu s námi podívat pod pokličku Pálavy v tekuté formě. Nejspíš tu narazíte na nejedno překvapení.

Cesta ke vzniku Pálavy byla opravdu trnitá

Je to přesně tak. Vyšlechtil ji totiž v sedmdesátých letech 20. století Ing. J. Veverka. A to přímo ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích. Šlo ovšem jen o první krok, následovalo i šlechtění v Perné, s to prostřednictvím systematického křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau.

Není proto divu, že v chutí Pálavy rozpoznáme právě Tramín. Ovšem cukernatost jejích hroznů je vyšší, takže vznikají mnohem sladší a harmoničtější vína. Ovšem v mikulovské a znojemské podoblasti se Pálava pěstuje jako jedna z nejhojnějších odrůd.

Foto: Pixabay

Jak staré jsou nejstarší pálavské vinice?

Možná vás to překvapí, ale příliš ne. Průměrné stáří vinic s odrůdou Pálava činí 19 let. Ale nenechte se tím odradit. Vína, která z těchto hroznů vznikají, jsou opravdu skvělá. K mání jsou (díky vyšší cukernatosti hroznů) i přívlastková vína vyšších stupňů, takže svým výběrem určitě neuděláte chybu.

A s čím si Pálavu dopřát? Zejména s jakýmkoliv masem ve sladké úpravě. A skvělou společnost udělá také paštikám a kořeněným jídlům. A perfektně se k ní hodí také ovčí nebo kozí sýry – na to byste určitě neměli zapomínat. Můžete si tak na domácím stole připravit opravdu báječný zážitek a po cestách Pálavou zase obdivovat výjimečnost této jedinečné odrůdy.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.cestazavinem.cz/palava-moravska-odruda-vinne-revy-s-vice-nez-60-letou-tradici-pestovani/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *