curon-venosta-2612296_640

Románská věž v přehradě Resia: Pozůstatek potopené vesnice Curon v Jižním Tyrolsku láká návštěvníky

Jestliže sledujete seriály na Netflixu, možná vám neušel jeden mysteriózní kousek z italské produkce. Jmenuje se Curon a vypráví příběh dospívajících dvojčat, jejichž matka záhadně zmizí po návratu do rodného města. Víte, že dílo vychází ze skutečných reálií a že Curon opravdu existuje?

Ambiciózní vodní dílo

Ve 20. letech minulého století vzešel ambiciózní plán na vybudování přehrady v údolí Venosta, jež se nachází v Jižním Tyrolsku. To ovšem znamenalo konec klidného života pro obyvatele vesnice Curon, které čekalo opuštění jejich domovů, jež měly být vodou z přehrady zaplaveny. Druhá světová válka ukončila na nějaký čas stavební práce, se kterými se začalo opět po jejím skončení. V roce 1950 bylo vodní dílo hotovo a vesnice se 150 domy zmizela pod vodou. Smutným památníkem na její existenci je částečně potopená věž románského kostela, která je hlavní atrakcí šest kilometrů dlouhé přehrady Resia sloužící k rekreaci.

Vesnice Curon odkrytá po 70 letech

Když se nedávno objevily netěsnosti přehradní hráze, muselo se letos přistoupit k jejímu vypuštění a následné opravě. To odhalilo zbytky starobylé vesnice Curon – schodiště a rozvaliny se objevily v plné své nahotě. Podle místních obyvatel to byl zvláštní zážitek chodit mezi troskami domů. Kvůli zavřeným hotelům na břehu přehrady Resia během koronavirové pandemie si ale vypuštěné vody všimlo jen málo turistů, a za pár týdnů bude voda už opět napuštěná.

Údolí Venosta: Foto Pixabay

Výlety lodí po přehradě Resia

Po přehradě Resia je možné se nechat svézt lodí, jež provozuje společnost Hubertus Interregio, a to v období hlavní turistické sezóny od poloviny července do října. Cestující se během plavby mohou kochat výhledem na panorama hor. Pochopitelně se pluje i v bezprostřední blízkosti potopené zvonice.

Okolo přehrady se také konají běžecké akce, které patří k největším v Jižním Tyrolsku. Zúčastnit se jich mohou běžci, cyklisté i ti, co na cesty vyrážejí s nordic walking hůlkami.

Zdroj info: insider.com

Přehrada Resia: Náhledové foto Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *