komodo2

Komodo se uzavře pro turisty – prozatím na rok

Pokud byste také chtěli vidět proslulé komodské draky ve volné přírodě, měli byste si svou jedinečnou dovolenou naplánovat ještě letos – nebo alespoň rok počkat. V roce 2020 totiž bude ostrov Komodo kompletně uzavřen pro návštěvníky. A co k tomu zodpovědné úřady vedlo?

Impulzem byla akce indonéské policie, během níž bylo zatčeno devět mužů z gangu pašeráků. Těm se už dřív podařilo chytit více než 40 chráněných varanů komodských, z nichž každý byl prodán přibližně za 500 milionů rupií neboli 35 tisíc. dolarů. Varany, ilegálně vyvezené z Indonésie, nejčastěji míří ke kupujícím v Asii. Z částí jejich těl se totiž připravují léčivé substance tradiční čínské medicíny.

Rezervace, která potřebuje reorganizaci

Tedy, ne že by místní orgány považovaly všechny turisty za potenciální lupiče, ovšem tento případ ukázal ze všeho nejvíce na nutnost velké reorganizace na území celé rezervace Komodo (týká se jen pevninské části, přilehlé podmořské lokality budou dále přístupny bez omezení).

A tak indonéská vláda rozhodla, že v průběhu roku 2020 bude ostrov Komodo pro turisty kompletně nepřístupný. Cílem této akce je ochrana vzácných a ohrožených druhy zvířat obývajících tento ostrov, včetně tzv. „posledních draků na světě“.

Komodo, jak ho neznáte

Možná to nevíte, ale celý ostrov pokrýval v minulosti hustý les. To už dnes prakticky neplatí. A rok bez turistů umožní zbrusu novou výsadbu pestré palety dřevin. Je tedy docela dobře možné, že Komodo, zpřístupněné po roce 2020 bude vypadat docela jinak než to, které známe dnes.

Mimochodem tento ostrov navštíví každý měsíc přibližně 10 000 turistů. Může za to především lepší letecké spojení na nedaleký ostrov Flores, kde zároveň vyrostlo i množství hotelů a další potřebné cestovatelské infrastruktury. Na Komodu žije také asi 5 000 varanů. Jsou to největší v současnosti žijící ještěři, dosahující délky až 3 m a mohou vážit i více než 200 kg. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jen zřídka útočí na lidi.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *