Komu patří plot mezi pozemky? Někdy stačí pro určení vlastnictví jeho směr, jindy je nutná dohoda

Plot, komu patří plot, oprava plotu, pozemek, pokuta

Komu patří plot mezi pozemky? Někdy stačí pro určení vlastnictví jeho směr, jindy je nutná dohoda. Ploty nejen vymezují hranice, ale přispívají i k estetickému a kulturnímu rázu sousedství.

V historicky nebo kulturně významných oblastech musí design a materiál plotu často dodržovat specifické normy, aby byla zachována architektonická integrita a dědictví dané oblasti. Jak je to ale s vlastnictvím ve chvíli, kdy probíhá mezi pozemky?

Vlastnictví a odpovědnost za údržbu

Vlastnictví plotu je obvykle jasné – patří vlastníkovi pozemku, jehož nemovitost obklopuje. Pokud je však plot sdílen mezi pozemky, považuje se za společný hraniční prvek neboli „rozhradu“. V takových případech se povinnosti údržby dělí rovným dílem mezi vlastníky nemovitostí.

Foto: Pixabay

Pokud se plot stane bezpečnostním rizikem nebo začne chátrat a způsobí potenciální škody na sousedově majetku, může soused požadovat opravu nebo rekonstrukci. Vlastník pozemku je odpovědný za to, že plot zůstane v dobrém stavu, aby se předešlo jakýmkoli škodám nebo problémům s odpovědností, které by mohly vzniknout v důsledku zanedbání péče. Vždy je tedy dobré mít předem všechno ošetřené písemně. V případě jakékoli krize )a mnohdy stačí, aby se původní majitel nemovitosti odstěhoval nebo zemřel) tak budete přesně vědět, kdo má na co nárok k jaké jsou jeho povinnosti.

Někdy je třeba povolení

Pokud však chcete plot teprve stavět, měli byte si pohlídat některé věci. Například nikdy nesmí být vyšší než dva metry – v takovém případě už totiž podléhá povolení .a stejné je to případě, pokud sousedí s veřejnou komunikací nebo se nachází v chráněné krajinné či památkové oblasti.

 

Zdroj: https://www.blesk.cz/a-z-ostatni/ci-je-plot, https://www.dops.cz/novinky-s-foto/kdo-ma-postavit-plot-a-starat-se-o-nej, https://www.ceskestavby.cz/clanky/vse-o-rozhradach-komu-patri-plot-a-co-delat-kdyz-zadny-neni-27877.html, https://bydleni.inform.cz/zahrada/plot-mezi-sousedy-ci-je-kdo-ho-stavi-a-jak-muze-vypadat/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.