Snacha je veganka a s ní celá její rodina včetně malých dětí

Paní Pavla je čiperná čerstvá důchodkyně, která si užívá nabytého volna. Konečně má čas na své koníčky a nemusí se honit z práce, domů a zase do práce. Ráda uvaří dobré jídlo pro sebe i manžela, který je v důchodu už pár let. Jsou také hrdými prarodiči dvou vnoučat, osmiletého Radima a pětileté Emy. I když je mají rádi, tak když je hlídají, bývá to kolikrát hodně náročné. Snacha je totiž vyznavačkou alternativní výživy v podobě veganství, k čemuž vede i své děti. Připravovat pro ně jídlo vyžaduje od Pavly hodně přemýšlení.

Svíčková vs hrachové placičky

Když má Pavlin syn se snachou a dětmi přijet v neděli na oběd, má to Pavla dost těžké. Jeho rodina nejí nic živočišného původu, takže si musí dávat pozor na to, aby jídlo důsledně připravovala z rostlinných produktů. Místo toho, aby jim naservírovala svůj kuchařský majstrštyk v podobě opravdu výborné svíčkové omáčky s hovězím masem a karlovarským knedlíkem, na který je Pavla patřičně pyšná, uvaří jim třeba hrachové placičky s bramborovo-dýňovým pyré. Pochopitelně pro sebe a pro manžela připraví normální oběd, v kterém nechybí kousek masa. Pavla však jejich rozhodnutí respektuje a nijak se je nesnaží obrátit na svou stranu.

Já si to maso rád dám

Zajímavá je na tom všem ale jedna situace. Ta souvisí s návštěvou jejího syna, přijede-li na návštěvu ke svým rodičům sám. To najednou zapomene na to, že je vegan, a s chutí si dá i masové jídlo. Většinou to okomentuje tím, že on bez masa prostě být nemůže, takže i v práci běžně takové obědy  jí. Jenže před manželkou si to nemůže dovolit. Ona doma vaří striktně vegansky a dodržování této výživy vyžaduje i od své rodiny.

Foto: Pixabay

Ani kousek sladkého

Dětem také pečlivě vybírá, jaké mlsy mohou jíst. Čokoláda a vše z rafinovaného řepného cukru je zapovězeno. Radim a Ema si mohou smlsnout pouze na oříšcích, sušeném ovoci. A že by se napili třeba sladké Fanty? Ani na to pomyslet nesmějí. Dovoleno mají pít jen ovocné džusy a obyčejnou vodu. Maximálně jim ve výjimečných případech máma povolí šťávu v PET lahvi, o které ví, že je slazena náhradním sladidlem.

Pavla k takovému stravování dětí má pochopitelně své výhrady. Nemyslí si, že je to správné. Malý Radim, který už chodí do školy, se babičce několikrát svěřil, že je ve třídě za exota. Zatímco ostatní děti na svačinu z krabiček vytáhnou buchty, koláče nebo chléb se šunkou a sýrem, případně nějako sladkou tyčinku, on má k dispozici jen zeleninu, případně ovoce.

Radim se také babičce přiznal, že ve škole už několikrát ochutnal svačinu svých spolužáků, kteří o ni nestáli a chtěli ji vyhodit do odpadkového koše. Prý mu moc chutnal salám a vajíčko. Ale své mamince to říct nemůže, protože by mu nadala. Jejich rostlinný salám se tomu pravému nemůže vůbec rovnat, takže je Radimovi kolikrát líto, že u nich doma se jí vegansky. Pavla by mu dala nějakou zapovězenou dobrotu, ale nechce působit případné rozbroje se snachou. Tu má moc dobře přečtenou a ví, že je to rázná žena, která se s ničím nemaže. Kromě to si Pavla myslí, že až půjde Radim do puberty, což bude za pár let, tak možná bude řídit pořekadlem – odříkaného největší krajíc. Tak aby se její snacha jednou nedivila.

Zdroj: https://feelgoodpal.com/cs/blog/how-to-raise-vegan-children/, autorský článek

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.