Konec prázdnin přinese Šanci nebývalou popularitu, zahrát si můžete i speciální hru

Najít v dnešní době opevnění, které by se mohlo chlubit krásným původním stavem, je skoro nemožné. Většinou totiž padlo za oběť rozšiřování měst a obcí. Ovšem Mosty u Jablunkova právě jeden takový unikát ukrývají.

Bylo vybudováno v roce 1621 a znát ho můžete také jako obranné opevnění Velká šance či pod jmény Jablunkovská šance nebo jednoduše jen opevnění Šance. V době svého vzniku střežilo obchodní stezky, dnes jde už jen o turistickou atrakci.

Opevnění Šance slaví 400 let. Seznamte se s jeho nevšední historií

„Rozhodli jsme se 400. výročí náležitě oslavit šňůrou akcí na konci prázdnin – konkrétně se ty hlavní akce odehrají večer 20. a po celý den 21. srpna. Připravena bude šou improvizovaného divadla, přímo na opevnění pak celodenní soubor akcí, které mj. připomenou historické momenty. Již 1. srpna jsme spustili zábavnou hru s názvem Velká šance pro pěšáka, která účastníky historií opevnění a jeho dobývání provede a která vychází z populárního geocoachingu. V neděli 1. srpna začala také tematická fotovýstava v Gorolském informačním centru,“ přiblížil starosta obce Ondřej Niedoba.

Foto: Protext

A na co se můžete těšit? Třeba na historický program, která vám předvede třeba ukázky života v posádce. Musíte jen do Mostů u Jablunkova dorazit v ten správný čas – 20 srpna.

Dílničky pro děti a další zajímavosti

Ale nemusíte se inspirovat jen historií. Klidně si vyzkoušejte soutěž ve vaření guláše nebo třeba absolvujte zajímavé dílničky, určené nejenom pro děti. Navíc bude zajištěna i kyvadlová bezplatná doprava z Mostů do místa konání sobotních akcí, případně tam můžete dojít pěšky prostřednictvím geolokační hry s názvem Velká šance pro pěšáka.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36997, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/opevneni-velke-sance-v-mostech-u-jablunkova

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.