kounov

Kounovské kamenné řady padly za oběť nedostatečné památkové ochraně

Mohly patřit k největším megalitickým stavbám na našem území. Místo toho kamenné řady u Kounova zabírají dnes sotva třetinu své původní rozlohy. Mnoho z nich totiž skončilo na stavbách, případně nenávratně pohřbeno na pozemcích zemědělců.

Nebýt místního učitele Antonína Patejdla, dost možná by se na kounovské kamenné řady zapomnělo. Všiml si jich v roce 1943, pečlivě všechny kameny spočítal a zakreslil. Uvědomil si, jak unikátní tahle památka může být. Vždyť jejich kořeny zcela jasně sahaly do prehistorických dob.

kounov

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Kounovské kamenné řady ochranu nedostaly

Při své práci Patejdl zjistil, že se na místních pozemcích nachází před dva a půl tisíce kamenů. A to nejenom uspořádaných v řadách, ale i zcela volně mimo jakoukoliv formaci. Snažil se celý areál dostat pod ochranu Památkového úřadu v Praze, to se mu však bohužel nepovedlo. Bohužel šlo o velmi ceněný křemencový materiál a to zejména na stavbách nebo ve sklářských provozech. A ani lesní zemědělská činnost nebrala na prehistorické památky ohled.

Podle vzpomínek místních obyvatel se tu nacházely kameny až 1,5 metru vysoké, přičemž větší část z nich byla cíleně uspořádána do několika kruhů a půlkruhů. Dnes už jsou k vidění jen jednotlivé kameny, z nichž ty největší nepřesahují výšku 60 centimetrů, a žádné ornamentální obrazce tu už nenajdete.

K čemu kameny sloužily, dodnes nevíme

Teorií je hodně – někteří mluví o vymezení hranic pozemků, jiní o rituálních pohřebištích. Mluví se rovněž o přijímání elektromagnetického záření a dalších energií. Právě proto sem míří i milovníci záhad a tajemna. Někteří tu prý cítí pozitivní energii, jiní negativní. A ještě jiní vidí v kounovských megalitech pravěké hodiny a kalendář v jednom.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

4 komentáře

  1. Radan Odpovědět

    Možná by se paní Šrámčíková mohla mrknout aspon na ten článke než to publikuje. Opravdu se nejedná o Královehradecký kraj ale okres Rakovník:-)

  2. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

    Děkuju všem, máme ty kategorie hned hezky nad sebou, tak se jeden uklikne. Kounovské řady se samozřejmě nepřemístily, to bych se na to podívala 🙂

  3. miztli Odpovědět

    Tak je to vpodstatě obdoba toho samého, co v Bretani, kde také jsou kamenné řady, tzv. alignements v Carnacu, Alignements megalithiques de Carnac, tedy alignements – do zákrytu zarovnané, zde tedy na Rakovnicku na sever od silnice Karlovy Vary, Rakovník, Praha, je Kolešov, Milostín, Kounov , Svojetín, Nesuchyně apod., na jih od ní poblíž je, Kněževes, Kolešovice, Šanov apod, přímo na ní Hořovičky, Hořesedly ,Krušovice, Nové Strašecí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *