Budou mít Valtice novou turistickou památku? Asi ano

valtice

Lednicko-valtický areál spadá jakožto unikátní krajinářský celek pod ochranu UNESCO. Možná si myslíte, že ho znáte úplně dokonale. Pokud ano – říká vám něco Katzelsdorfský zámeček?

Šlo o spíše menší, přesto však půvabnou stavbu, sloužící knížatům z Lichtenštejnu jako lovecký zámeček. Podle dochovaných zobrazení víme, že vypadal opravdu nádherně a dnes by se mohl stát jednou z vyhledávaných turistických památek. Bohužel k tomu však hned tak nedojde – padl totiž za oběť komunistickému režimu a své nepříliš šťastné poloze.

Železná opona jako důvod k demolici

Ptáte se proč? Katzelsdorfský zámeček, vystavěný v neoklasicistním slohu, totiž ležel až za zátarasy železné opony. A to se zkrátka vyšším místům nelíbilo. V 50. a 60. letech (bourání začalo v roce 1957, zbytky stavby pak zmizely někdy v 60. letech) byl proto kompletně zbourán, když předtím kompletně vyhořel. Zůstaly po něm jen základy, které časem pohřbila hlína a rozrůstající se zeleň.

valtice

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

A ještě několik týdnů nazpět byste si ničeho podezřelého nevšimli ani vy, kdybyste těmito místy náhodou procházeli. To se však rozhodla změnit parta nadšenců z Valtic, kteří se rozhodli odkopat nejméně půl metru zeminy a odhalit tak světu to, co z Katzelsdorfského zámečku zbylo.

Možná nezůstane jen u výkopů

Pokud les za Valticemi navštívíte, můžete si místo „nálezu“ prohlédnout i vy. Existuje však šance, že se během několika let představí Katzelsdorfský zámeček návštěvníkům Lednicko-valtického areálu znovu v plné kráse.

Aktuálně je v plánu „jen“ informační cedule a 3D model zámečku. Do budoucna by však zámeček mohl vyrůst kompletně znovu. Jeho objevitelé mají projekt už úplně hotoví a čekají jen na stanovisko památkářů. Každopádně už teď jde o zajímavé místo pro výlet.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.