kozakov

Království obrů, v němž můžete najít i svoje vlastní polodrahokamy

Stačí navštívit vrch Kozákov, vypínající se do výšky 744 metrů nad mořem. Jde o nejvyšší vrchol Českého ráje. Pokud se vyšplháte do jeho úbočí, můžete tu najít chalcedony v mnoha barvách. Podle legendy jde o symboly lásky a svému nálezci mohou přinést štěstí. Nejlépe se hledají po dešti.

A proč vlastně Kozákov? Podle jedné legendy dostal své jméno po koze, která tu jako první vyrýpla ze země drahý kámen. Jiná mluví o obrech a polesném Hubertovi, který od nich dostal darem spoustu drahých kamenů. A přímo k nim ho prý dopravoval kozel – jak jinak.

Za drahokamy se sem vypravil prý i Karel IV.

Podle pověsti tu Otec vlasti opravdu byl. Jestli nějaký poklad našel, není známo, faktem vak zůstává, že právě místní acháty zdobí stěny Svatováclavské kaple, které najdete v chrámu svatého Víta a dokonce i v kapli sv. Kříže na Karlštejně. A stejně na tom byl i Rudolf II., ten si jimi zase nechal vyložit svou kunstkomoru. Pokud byste však vy chtěli jít při hledání polodrahokamů (skoro) na jistotu, zamiřte do Votrubcova dolu. V jeho blízkosti leží i brusičská dílna, kde na vás čeká i menší výstava místních nalezených skvostů.

kozakov

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Měli byste vědět: Podle archeologických nálezů se tu jaspis a další polodrahokamy zpracovávaly už v době kamenné.

Vzhůru na rozhlednu

I o Kozákově se mluví v souvislosti s pozitivními energiemi, navzdory tomu tu však nenajdeme žádnou křesťanskou kapličku ani obdobné památky, jež na těchto místech často vyrůstají. Navštívit však můžete rozhlednu, která v roce 1994 vyrostla hned vedle turistické chaty. Dohlédnete odtud na Krkonoše, Jizerky i Lužické hory a samozřejmě si prohlédnete i Český ráj a vulkanické vrcholky, patřící Českému středohoří. A za opravdu jasných dní lze spatříte i vzdálené obrysy Orlických hor.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *