Kounovské kamenné řady – učitel objevil tajemství Pegase. V povzdálí čeká i Pravda a dost možná odkazují i na kamenné řady v Nečemicích

Kounovské kamenné řady jsou archeologickou lokalitou nacházející se v Kounově u Příbrami. Jedná se o řady zhruba 70 menhirů (kamenných stél) a dalších menších kamenů, které jsou rozestavěny na délce zhruba 300 metrů.

Kounovské kamenné řady byly objeveny v roce 1926 učitelem Antonínem Patejdlem a předmětem výzkumu se staly v letech 1955 až 1962. Výzkum prokázal, že tyto kamenné řady byly postaveny pravděpodobně v období pozdní doby kamenné, přibližně před 4 500 lety. Největší menhir měří 2,5 metru a váží kolem 7 tun.

K čemu vlastně sloužily

Účel těchto kamenných řad není dodnes úplně jasný. Existuje několik teorií, z nichž nejpravděpodobnější je, že šlo o obřadní místo, kde se konaly náboženské rituály. Další teorie hovoří o tom, že zde mohlo být pohřebiště, nebo že sloužily jako značky cest a hranic.

Kounovské kamenné řady jsou jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v České republice a jsou chráněny jako kulturní památka. A jak je to s tou Pravdou? Jde o zříceninu hradu, která se nachází poblíž a určitě se vyplatí ji navštívit.

Náhledové foto: Pixabay

Nečemické kamenné řady

Dost možné se však podobají jiné archeologické památky – nečemickým kamenným řadám. Nečemické kamenné řady jsou pozůstatkem kamenných zídek a sloupů, které se nacházejí poblíž obce Nečemice. Tyto zídky a sloupy jsou tvořeny pískovcovými kvádry a jsou umístěny ve čtyřech řadách, které jsou vedle sebe na délce téměř 1 km.

Původ a účel Nečemických kamenných řad není zcela jasný, a existuje na několik teorií. Jedna z teorií je, že tyto zdi byly součástí někdejšího obranného valu nebo hradby. Další teorie naznačuje, že tyto zídky mohly sloužit jako podpěrné zdi pro někdejší zahrady, nebo jako součást nějakého rituálního nebo náboženského místa.

 

Zdroj: https://www.turistika.cz/mista/necemicke-kamenne-rady/detail, https://fajnvylety.cz/kounovske-kamenne-rady-zahadna-rada-kamenu-budi-fantazii, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/expozice-kounovske-kamenne-rady

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.