V okolí Bystřice nad Pernštejnem si můžete prohlédnout repliky lidových staveb i zříceninu gotického hradu Zubštejn

Město Bystřice nad Pernštejnem je nejčastěji spojováno s gotickým hradem Pernštejnem, který je od něho vzdálen asi dvacet kilometrů. Tuto historickou památku mnozí určitě znají i z filmů Kam čert nemůže (1959), Jak se budí princezny (1978), Van Helsing (2004) nebo Bathory (2008). Je ale škoda pominout i další zajímavá místa, která se v okolí tohoto moravského města nacházejí.

Centrum Eden s Horáckou vesnicí a Panským dvorem

Zábavní a poznávací centrum na Vysočině má jméno Centrum Eden. Nachází se v Novém Dvoře v Bystřici nad Pernštejnem. Návštěvníkům se poprvé otevřel v roce 2015. Nabízí využití pro všechny věkové kategorie. Zejména dětem se tu bude líbit, protože se tu mohou setkat se živými domácími zvířaty, a to v replice horácké vesnice. Zde se lze seznámit se životem našich předků v 19. století. Čeká tu na vás náves s kapličkou a sedmi lidovými staveními – ševce, hrnčíře, tkalce, včelaře, babky kořenářky a mlynáře.

Srdcem celého areálu Centra Eden je Panský dvůr, kde jsou k vidění expozice řemesel – stolárny, kovárny. Neméně zajímavé je interaktivní muzeum půdy (s atrakcí obří krtinou jako prolézačkou s lezeckou stěnou), bydlení panského správce v zámeckém stylu, sklepení, restaurace i minipivovar.

Do Centra Eden se dostanete z Bystřice nad Pernštejnem. Asi 300 metrů od Edenu je vlakové nádraží. Přímo u centra je parkoviště pro automobily.

Hrad Zubštejn. Foto autor: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zub%C5%A1tejn_(8).jpg

Zřícenina gotického hradu Zubštejn

Rozsáhlý gotický hrad Zubštejn se vypíná na stejnojmenném kopci ve výšce 682 metrů n. m., a to nedaleko vsi Pivonice. Od města Bystřice na Pernštejnem je to asi 8 kilometrů. Hradu se říkalo i Kámen nebo Zubří kámen. Jeho zakladatel není znám. Pověst ale vypráví, že to byl uhlíř Věneva. Umíte si ale představit uhlíře majitelem hradu? Zubštejn vlastnili i pánové z Pernštejna. Ostatně název hradu odkazuje na pernštejnské erbovní znamení – zubří hlavu. Obýván byl až do počátku 16. století. Pak už je v písemnostech zmiňován jako pustý.

Jeho současný stav udělá radost milovníkům hradních zřícenin. Hrad Zubštejn je poměrně zachovalý. K vidění jsou i některá patra a klenby centrálního paláce nebo cisterny v předhradí.

Výhodou je, že ruiny hradu Zubštejn jsou volně přístupné, takže kdykoliv se můžete pokochat pěknými pohledy do okolí Svratecké pahorkatiny.

Zdroj: https://www.regiontourist.cz/co-podniknout/horacka-vesnice-centrum-eden/; https://www.centrumeden.cz/

Horácká vesnice. Náhledové foto autor: Jana Trávníčková Eden; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hor%C3%A1ck%C3%A1_vesnice_v_Centru_Eden.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.