Krakow: Už jste poznali celé město?

Krakow

Krakow, nejvýznamnější polské město, které ročně navštíví až 7 milionů turistů. Centrum města je zapsáno na seznam památek UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Rynek Glówny, hlavní náměstí nebo hrad Wawel.  Už jste, ale byli v Krakowě třeba v továrně Oskara Schindlera nebo v Židovské čtvrti?

Továrna Oskara Schindlera

Továrníka asi všichni znáte a to díky Oscary ověnčenému filmu od Stevena Spielberga. Dnes slouží továrna jako muzeum, které můžete navštívit. Než na prohlídku továrny vyrazíte, je dobré si předem zajistit vstupenky, jinak budete stát v dlouhé frontě. Návštěva vám zabere asi 2 hodiny a vstupné vyjde na 25 zlotých.  Prohlídka mapuje průběh 2. světové války, ale také její následky na židovské obyvatelstvo. Takže očekávejte silný zážitek.  Přes náměstí Bohatérow Getta dojdete k dalšímu muzeu/ galerii a to Tadeusze Kantora, režiséra a výtvarníka. Prostory jsou skvělé, stejně jako instalace. Nakonec vše můžete završit biokávou nebo dortem v posledním patře.

Židovská čtvrť

Od galerie se dá sejít k řece a projít k pěší lávce, která vás zavede do židovské čtvrti. Ještě než dojdete k Židovské čtvrti, zastavte se chvíli na lávce, ve vzduchu tu totiž visí plastiky artistů, které jsou pověšeny na ocelových lanech. Na důkaz své lásky si na zábradlí mostu můžete pověsit zámek, je jich tady už požehnaně. V Židovské čtvrti pak běžte do muzea městské dopravy a samozřejmě do synagog nebo malých krámků okolo.

Krakow

Něco na zub a nákupy

Žádný výlet se neobejde bez něčeho dobrého nebo bez malého nákupu domů. Pokud budete v Polsku nebo Krakowě trávit více dní, vyzkoušejte i místní bary. Třeba v ulici Józefa, které vypadá jako ostravská Stodolní, je plná barů. Jedním z nich je i bar Wisniówka, kde se prodává jen tento nápoj, podobný naší griotce. A i když na první pohled nápoj nevypadá zrádně, dost po něm těžknou nohy. Ti, co nevydrží bez českého piva, si mohou zajít do ryze české hospody v ulici Mostowa.  A co se týká nákupů, v Polsku nakoupíte za dobré ceny nejen potraviny, ale i spotřební zboží.  Velký obchodní dům se nachází třeba u hlavního nádraží a tržiště v ulici Metalowców.

Krakow

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.