Auto

Stotisícové pokuty v Itálii. Týkají se hned několika přestupků

Itálie – jedna z nejvýznamnějších destinací pro dovolenou u Čechů. Mnoho z nás se tam také vydává ve vlastních autech. Proto jsme se dnes zaměřili na italské silnice. Jaké jsou časté přestupky? Na co si dát pozor, aby vás nepostihly stotisícové pokuty? Pojďme se na to společně podívat!

Netradiční přestupky

Nejprve je dobré se podívat na přestupky, které nejsou úplně obvyklé. Ne například v naší zemi. I za ně však mohou hrozit vysoké pokuty. Proto je dobré se o nich informovat, než je pak nevědomky spáchat. Tak například při dovozu více jak 10 litrů pohonných hmot v neschváleném kanystru můžete získat pokutu až ve výši 200 000 Kč. Dále italští policisté potírají kouření v autě, když je uvnitř dítě nebo těhotná žena. Za takový čin pak hrozí až 130 000 Kč pokuty. V Itálii také nesmíte používat zimní obutí v letním období. Konkrétně od 16. května do 15. října. Porušení tohoto předpisu se pak trestá až více jak 40 000 Kč.

Překročení rychlosti

Jde o nejčastější přestupek. Asi jako i u nás. Kolik vám hrozí za překročení maximální povolené rychlosti v Itálii? Pokud je toto překročení ve výši do 10 km/h, může vás pokuta stát od jednoho do čtyř tisíců korun. Je-li překročení vyšší, konkrétně od 10 km/h do 40 km/h, pak můžete zaplatit pokutu ve výši 4 000 – 17 000 Kč. Další skupinou jsou přestupky, kdy překročíte maximální povolenou rychlost o 40-60 km/h. Zde hrozí pokuta až 50 000 Kč a zákaz řízení až na 3 měsíce. Pokutu do 80 000 Kč a zákaz až na jeden rok pak můžete dostat při vyšším překročení rychlosti.

Novinka – alarm na dětské sedačce

V Itálii také existuje jedna žhavá novinka. Týká se dětských autosedaček. Ty musí být opatřeny alarmem, jež řidiče upozorňuje, že při zamčení auta nechal dítě uvnitř. Čeští řidiči se však nákladů bát nemusí. Tato nová povinnost se totiž týká jen aut registrovaných v Itálii. Na cizí auta se tedy nová úprava nevztahuje.

7 komentářů

 1. Lukáš Odpovědět

  Hlavně jste zapomněli napsat že za z elefon v ruce je pokuta od 500 do 2000 euro a taky že pokud uvedenou pokutu a je jedno za co, ne zaplatíte na místě, bude vám zabavení vůz, který italská policie nechá dotáhnout na hlídané parkoviště, jak jinak než na vaše náklady . Mají to tu vychytaný. Lidi opatrně, moře Vám neuteče.

 2. Jakub Odpovědět

  Se zimnim obutim se pletete. Jde o zimni pneu s indexem rychlosti nizsim nez je kontrukcni rychlost vozidla, tedy cca. F – S (180km/h). Zimni, nebo celorocni pneu prumerne kvality jsou dnes vetsinou T (190km/h), nebo H (210km/h).

 3. Pavel Odpovědět

  Pokuty vysoké, ale řada Italů rozhodně nedodržuje předepsané rychlostní limity a s tím kouřením u Italů? řada z nich klidně kouří u dětských hřišť a bazénků.

 4. Jaroslav Odpovědět

  Jo mají to vychtany ,ale pokud nebudete chovat arogantně tak se dá snimy domluvit Italové jsou k nám ohleduplní a milí jezdím tam léta a vše ok. a našeho yorksira milují tak krásnou cestu přeji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *